Szukaj

Żółta farba może szkodzić zdrowiu

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania ujawniają, że zakazane 35 lat temu przez rząd USA szkodliwe chemikalia, których używano do farbowania odzieży przetrwały w naszym środowisku i mogą mieć niezwykle negatywny wpływ na nasze organizmy.

Groźne farby

Chemiczne polichlorowane bifenyle (zwane w skrócie PCB-11) znaleziono w wyrobach papierniczych w 26 krajach świata i w amerykańskich ubraniach. Badania naukowców z Environmental Health News  pokazują, jak trujące związki chemiczne, które używane są do żółtych farb i tuszów, mogą nadal istnieć w powietrzu i wodach, a także przenikać do naszego krwioobiegu.

PCB-11 jest wszechobecne

Jeszcze nie ustalono dokładnie, jakie są efekty odziaływania bifenyli na nasz organizm, lecz twierdzi się, że mogą być rakotwórcze, źle wpływać na nasz system odpornościowy i mogą znacznie obniżać inteligencję. W 1970 r. rząd USA zablokował możliwość używania PCB w fabrykach, gdyż stwierdzono, że związek osadza się w środowisku, a także w organizmach ludzi i zwierząt. Jednak mimo wszelkich zakazów, groźne chemikalia nadal wykrywane są w niektórych farbach i tuszach.

Do tej pory problem PCB był ignorowany

Związki bifenyli potrafią przetrwać długi czas w wodzie. Naukowcy odnaleźli ich ślady w tkankach ryb i stworzeń morskich. Do tej pory badacze nie zwracali uwagi na problem polichlorowanych bifenyli kumulujących się w środowisku. Był on także ignorowany przez władze innych krajów. Jednak dr David Carpenter, dyrektor instytutu Zdrowia i Środowiska na Uniwersytecie w Alabamie twierdzi, że sprawa nie może być ignorowana, a PCB mogą przynieść ogromne szkody dla organizmu.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Żółta farba może szkodzić zdrowiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz