Szukaj

Znajmość języków obcych opóźnia demencję

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, pod kierownictwem dr. Tomasa Bak`a dowiedli, że znajomość chociażby dwóch języków obcych może opóźnić spadek zdolności poznawczych oraz demencję. Nie ma znaczenia to, czy język obcy był przyswajany w dzieciństwie czy w wieku dorosłym.

- Nasze badanie jest pierwszym, które bada wpływ znajomości języków obcych na zdolności poznawcze w późniejszym życiu - stwierdza dr Bak.
W badaniach wzięło udział 835 ludzi, których językiem ojczystym był angielski. W 1947 roku, kiedy mieli 11 lat, przeprowadzono na nich test inteligencji i zdolności poznawczych. Badania powtórzono pomiędzy 2008 a 2010 rokiem. Uczestnicy eksperymentu mieli wtedy około 70 lat. W testach zapytano, czy mówią jakimś innym językiem, oprócz angielskiego.

262 osoby odpowiedziały twierdząco. 195 z nich uczyło się języka obcego przed ukończeniem 18. roku życia, reszta po przekroczeniu granicy dojrzałości.
Wnioski były następujące: osoby uczące się języka obcego, bez względu na okres życia w jakim to robiły, były w lepszej kondycji psychicznej, m. in. jeśli chodzi o czytanie czy inteligencję, od osób mówiących tylko po angielsku. Ich wyniki pozytywnie zaskoczyły badaczy.

- Nasze ustalenia mają duże znaczenie. Miliony ludzi na świecie uczy się drugiego języka będąc dorosłymi. Nasze badania pokazują, że wielojęzyczność przynosi korzyści, nawet jeśli przychodzi w starszym wieku - skomentował dr Bak.

Badania napawają optymizmem przede wszystkim dlatego, że współcześnie, bardzo dużo ludzi uczy się języków obcych w późniejszym wieku, w skutek wymian studenckich czy migracji, co w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na ich stan zdrowia.

Komentarze do: Znajmość języków obcych opóźnia demencję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz