Szukaj

Zdrowie kosztuje coraz więcej

Podziel się
Komentarze0

Wydatki na opiekę zdrowotną w 2010 roku dla dzieci wzrosły szybciej niż wydatki na dorosłych. To wszystko z powodu rosnących cen towarów i usług wszystkich kategorii. Do takich wniosków w nowym raporcie dochodzą badacze z Health Care Cost Institute w Stanach Zjednoczonych.Wzrost cen zaobserwowano szczególnie w grupie lekarstw i suplementów dla dzieci zdrowych. Dodatkowo podniesione zostały ceny usług. Wizyta lekarska kosztuje 34,4% więcej niż cztery lata temu.

Średnie wydatki jednego mieszkańca na opiekę medyczną dziecka w 2010 roku wzrosły o 2.123 dolarów. To 18,6-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2007.

Wydatki na opiekę zdrowotną dla niemowląt i małych dzieci okazały się także nieproporcjonalnie wysokie. Mimo że dzieci do lat 3 stanowią 17% przebadanej grupy, to aż 31,4% sumy wydano właśnie na nie, co daje 3.896 dolarów na rok.

Co niepokojące, o 24% wzrosło także zapotrzebowanie na usługi i świadczenia psychiatryczne wśród dzieci i młodzieży. Z tego rodzaju opieki medycznej korzystają młodzi ludzie w wieku 9-18 lat.

Ponadto, stosowanie leków uspokajających, przeciwdepresyjnych, antylękowych i leków stosowanych w leczeniu zaburzeń uwagi czy nadpobudliwości, wzrosło o ponad 10%.


"Dzieci mają tendencję do korzystania z mniej kosztownej opieki zdrowotnej. Taki skok obserwowanych wydatków na leczenie młodzieży jest niepokojący, bo może on oznaczać, że nasze młode pokolenia są coraz bardziej chorowite” - mówi Martin Gaynor z HCCI.


"Dane dotyczące wydatków na zdrowie psychiczne i usług związanych z uzależnieniami są szczególnie niepokojące. Musimy spojrzeć głębiej, dlaczego wśród dzieci realizowanych jest tak wiele recept na leki związane ze zdrowiem psychicznym” - zauważa.

Według opracowanego raportu, ubezpieczyciele wydali prawie 88 000 000 000 dolarów na opiekę zdrowotną dla dzieci w 2010 r.

Liczby te wzrosły niemal o 12% w stosunku do roku 2007. Co ciekawe, wydatki zwiększyły się, mimo że liczba dzieci objętych ubezpieczeniem spadła o 5,7%.

W 2010 r. większość dolarów (40,3%) wydano na wizyty w gabinecie opieki, szczepienia i opiekę prewencyjną. Średnio 855 dolarów na dziecko wydano na profesjonalne usługi lekarskie, co daje 16,5% wzrost od 2007 roku. Przeciętnie jedno dziecko doświadczyło ponad 10 profesjonalnych procedur w 2010 r., podczas gdy w 2007 roku wskaźnik ten był o 6,7% niższy.

Być może jednak poważne obawy związane z obserwowanym zjawiskiem są przedwczesne. Okazuje się bowiem, że przyczyną wysokich kosztów leczenia są w dużej mierze podwyżki cen leków.

„Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas raport daje badaczom o wiele jaśniejszy obraz tego, jak szybko i gwałtownie rosną wydatki na opiekę medyczną dzieci” -  powiedział dyrektor wykonawczy HCCI, David Newman.

"Choć wiemy już, że to ceny są przyczyną, dalsze badania pozwolą nam zrozumieć, co napędza te podwyżki” - kończy.


Komentarze do: Zdrowie kosztuje coraz więcej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz