Szukaj

Zdolność do siadania i wstawania z podłogi jest blisko powiązana z możliwością określenia śmiertelności całkowitej

Podziel się
Komentarze0

Test sprawności mięśniowo-szkieletowej jest zmienną objaśniającą śmiertelność całkowitą w grupie ludzi w wieku średnim oraz wśród osób starszych. Prosty test przesiewowy, sprawdzający sprawność mięśniowo-szkieletową, umożliwił określenie śmiertelności całkowitej w grupie liczącej ponad 2000 osób w średnim wieku oraz starszych.Badanie przeprowadzone w Brazylii, w Clinimex – Exercise Medicine Clinic, pod przewodnictwem dr Claudio Gil Araújo, zostało zrelacjonowane w czasopiśmie „European Journal Of Cardiovascular Prevention”.

Test polegał na ocenie zdolności jego uczestników do samodzielnego siadania na podłodze i wstawania z niej bez pomocy rąk.

Przeprowadzono go w grupie 2002 dorosłych obu płci w wieku od 51 do 80 lat. Badanych kontrolowano aż do ich śmierci lub do 31 października 2011. Średni czas obserwacji wyniósł 6,3 roku.

Przed testem naukowcy powiedzieli swoim uczestnikom: nie przejmujcie się prędkością ruchów. Po prostu usiądźcie na podłodze i spróbujcie z niej wstać, pomagając sobie w najmniejszym możliwie stopniu.

W trakcie badania zmarło 159 uczestników, wskaźnik śmiertelności wyniósł zatem 7,9%. Większość zmarłych osób uzyskała kiepskie wyniki w czasie eksperymentalnego "testu podłogi". Tylko dwie zmarłe osoby otrzymały maksymalną ilość punktów w teście.


Analizy wykazały, że wskaźnik przeżywalności był różny dla każdej z wydzielonych na potrzeby testu kategorii. Różnice utrzymywały się, gdy wyniki szeregowano ze względu na wiek, płeć i wskaźnik BMI, co oznacza, że test przesiewowy jest znaczącą zmienną objaśniającą śmiertelność całkowitą.

Wyjaśniając bliski związek zachodzący pomiędzy wynikami testu a przeżywalnością, dr Araújo stwierdził: Jest ogólnie wiadome, że ćwiczenia fitness są silnie powiązane z przeżywalnością, ale nasze badanie pokazuje także, że zachowanie wysokiego poziomu elastyczności ciała, siły mięśni, wskaźnika stosunku energii do masy ciała i koordynacji jest ważne nie tylko codziennej aktywności, ale ma także znaczący wpływ na przeciętną długość życia.

Dr Araújo podkreślił ogromna przydatność testu dla lekarzy podstawowej opieki medycznej, poszukujących szybkich i prostych metod oceny sprawności mięśniowo-szkieletowej, możliwych do zastosowania w warunkach klinicznych i przemysłowych.

Test podłogi nie wymaga skomplikowanych przygotowań i urządzeń. Może być przeprowadzony w 2 minuty i daje wiarygodne rezultaty. Może być stosowany na wszelkiego rodzaju populacjach, poczynając od pediatrii, kończąc na geriatrii, dodaje naukowiec. Jeżeli osoba w średnim wieku siada i powstaje z podłogi nie posługując się rękoma, oznacza to, że nie tylko jest sprawniejsza fizycznie, ale także ma lepsze prognozy przeżycia niż ludzie, którzy nie potrafią tego zrobić.

Komentarze do: Zdolność do siadania i wstawania z podłogi jest blisko powiązana z możliwością określenia śmiertelności całkowitej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz