Szukaj

Zarówno wrodzone, jak i adaptacyjne reakcje immunologiczne mają decydujące znaczenie podczas kontroli grypy

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Oakland University, zarówno wrodzone, jak i adaptacyjne reakcje immunologiczne odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu grypy.Grypa, jako zakaźna choroba układu oddechowego, pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie.

Sezonowa oraz pandemiczna grypa skutkuje około 3 do 569 milionami przypadków ciężkich zachorowań, a także około 250 000 do 500 000 przypadkami zgonów.

Chociaż większość zarażonych osób ze zdrowym systemem odpornościowym jest w stanie uniknąć poważnych powikłań, działanie czynników biologicznych odpowiedzialnych za kontrolę wirusa pozostaje niejasne.

Aby zbadać czynniki kontrolujące wirusa, naukowcy opracowali matematyczne modele, które obejmowały zarówno wrodzone, jak i adaptacyjne odpowiedzi immunologiczne na wirusa.

Modele te zostały wykorzystane do badania dynamiki zakażeń wirusem grypy u koni. Po zakażeniu, wiremia rośnie gwałtownie, osiąga szczyt i spada, po czym utrzymuje się przez pewien czas na niskim poziomie i ponownie wzrasta. Ostatecznie, poziom wiremii zmniejsza się, a zakażenie zostaje wyeliminowane.

Porównując prognozy oparte na modelach oraz dane z eksperymentu, naukowcy zbadali rolę komórek podatnych na zakażenia, tzw. komórek docelowych oraz wrodzonych i adaptacyjnych odpowiedzi immunologicznych w kontrolowaniu wirusa.

Badania wykazały, iż wrodzona odpowiedź immunologiczna, spowodowana przez komórki NK oraz przeciwwirusowe działanie wywołane przez interferony, naturalnie produkowane cząsteczki ochronne, mogą wyjaśniać pierwszy gwałtowny spadek wiremii oraz ponowny jej wzrost.

Podczas gdy ilość wirusa spada, zmniejsza się bowiem także odpowiedź immunologiczna, co jest dla wirusa okazją do ponownego rozwoju, zanim ostatecznie zostanie usunięty dzięki reakcji adaptacyjnej. To właśnie ona jest niezbędna, by ostatecznie usunąć wirusa.

Pomimo tego, iż analizowane dane dotyczą zakażeń wirusem grypy u koni, podobne wirusowe profile zostały zaobserwowane również u ludzi.

Komentarze do: Zarówno wrodzone, jak i adaptacyjne reakcje immunologiczne mają decydujące znaczenie podczas kontroli grypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz