Szukaj

Zapalenie stawów: tai-chi uśmierza ból

Podziel się
Komentarze1

Praktykowanie tai-chi ma zmniejszać ból oraz poprawiać ogólne samopoczucie osób cierpiących na zapalenie stawów  (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów), według badaczy amerykańskich.Próba była przeprowadzona na 354 pacjentach, cierpiących na różne choroby reumatyczne. Połowa z uczestników praktykowała przez 8 tygodni kursy inicjacyjne do tai-chi – 2 sesje tygodniowo.

Inni natomiast, czyli grupa kontrolna, przestrzegała jedynie tradycyjnego leczenia medycznego, w oczekiwaniu, aż badanie się skończy i będzie mogła wziąć udział w tym samym programie tai-chi, co grupa pierwsza.


Rezultaty wykazują, że w porównaniu do uczestników z grupy kontrolnej, uczestnicy z grupy aktywnej odczuwali mniej bólu i mniej zmęczenia po 8 tygodniach praktykowania tai-chi. Cierpieli oni również mniej z powodu zesztywnienia stawów.

Autorzy badania potwierdzają, że w okresie trwania projektu, kursanci tai-chi donosili także o lepszym ogólnym samopoczucia, a także wykazywali oni lepszy zmysł równowagi niż pacjenci z grupy kontrolnej.

Podkreślmy jeszcze, że w trakcie tej próby klinicznej, pacjenci, których mobilność była zredukowana, mogli ćwiczyć tai-chi w pozycji siedzącej, a mimo wszystko odnieśli z tego takie same korzyści, jak pozostali.

Komentarze do: Zapalenie stawów: tai-chi uśmierza ból (1)

dagadana
dagadana 23-12-2010 13:35

tai chi?

1

Tai-chi uśmierza ból stawów? Nigdy bym na to nie wpadła. Te wygibasy wyglądają jakby tylko miały sprawiać większy dyskomfort. Do tej pory stosowałam jedynie apap i Stawo-vit na regeneracje stawów, ale może trzeba zacząć ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze