Szukaj

Wysokofluorowa pasta do zębów może zapobiegać białym plamom powstającym przez aparat ortodontyczny

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych szwedzkich badań, dzięki wysokofluorowej paście do zębów, młodzież, która nie może ściągać aparatu ortodontycznego, ma możliwość uniknięcia białych śladów, jakie często to urządzenie pozostawia po sobie. Naukowcy twierdzą, że specjalna pasta, z prawie cztery razy większą zawartością fluoru, pomogła zapobiec plamom u około 3/4 dzieci między 11. a 16. rokiem życia.

Wcześniejsze badania wykazały, że do 85% pacjentów, którzy noszą aparat ortodontyczny jest narażonych na pojawienie się tzw. białych zmian punktowych, które stanowią próchnicę zębów i mają tendencję do bycia trwałymi. Mikael Sonesson, główny autor badania i ortodonta na Malmö University, twierdzi, iż aby zmniejszyć ten efekt dostępnych jest kilka produktów na rynku, jednak brakuje dowodów na ich skuteczność.

Aby sprawdzić skuteczność wysokofluorowej pasty, począwszy od 2008 roku, zaproszono do badania ponad 400 dzieci, z pięciu gabinetów stomatologicznych, które miały zaplanowane noszenie aparatu ortodontycznego. Dzieci zostały losowo podzielone na dwie grupy. Połowa otrzymywała pastę zawierającą 5100 ppm fluoru, zaś druga połowa dostała pastę, podobną pod każdym względem, z tym wyjątkiem, że zawierała 1450 ppm fluoru – ilość, jaką zawiera większość marek obecnych na rynku. Przed założeniem aparatu, wszystkim młodym ludziom zrobiono szczegółowe zdjęcia zębów, co powtórzono ponownie po zdjęciu aparatu. Uczestnicy nosili aparat średnio przez 1,8 roku, w czasie, którym otrzymywali pastę do zębów. Dwóch lekarzy, niewiedzących, którzy młodzi ludzie używali pasty wysokofluorowej, oglądało zdjęcia przed i po i oceniali obecność i nasilenie białych plam przy użyciu czteropunktowej skali.

Analizy wykazały, że u około 45 % pacjentów, szczotkujących zęby normalną pastą, pojawiły się białe plamy, podczas gdy u osób używających wysokofluorowej pasty, procent ten wynosił tylko 34,6 %. Przekłada się to na około 32 % mniej białych plam w grupie wysokofluorowej.Nisreen Takull, dentysta z okolic Bostanu uważa, że wyniki nie były zaskoczeniem, gdyż już wcześniejsze badania dowodziły skuteczności fluoru w zapobieganiu próchnicy. Jak twierdzi: „Wysokofluorowe pasty do zębów są często przepisywane pacjentom narażonym na próchnicę. Również miejscowe stosowanie fluoru okazuje się bardzo skuteczne w zwalczaniu próchnicy.” Innymi sposobami na zwiększenie dawki fluoru jest płukanie jamy ustnej i stosowanie odpowiednich żelów do zębów.

Aby uniknąć białych plam i ubytków w czasie noszenia aparatu, autorzy badania zalecają bardzo uważne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz unikanie diety bogatej w węglowodany, która może być jednym z czynników, sprzyjających próchnicy. Sonesson uważa, że dodatkowe fluorowanie, takie jak w przypadku używania pasty wysokofluorowej, może być kolejnym ważnym środkiem do zapobiegania próchnicy. Takie pasty powinny być stosowane raz dziennie zamiast zwykłej pasty do zębów i nie powinny być połykane. Użytkownicy nie powinni również jeść i pić przez 30 minut po szczotkowaniu.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Wysokofluorowa pasta do zębów może zapobiegać białym plamom powstającym przez aparat ortodontyczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz