Szukaj

Wysoki cukier we krwi powiązany z demencją?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie University of Washington ukazuje, że wysokie poziomy cukru we krwi wydają się podnosić ryzyko demencji. Naukowcy sugerują, iż w ten sposób zyskujemy nową metodę prewencji choroby Alzheimera. Wystarczy utrzymywać zdrowe poziomy glukozy we krwi. Badanie ukazało się w New England Journal of Medicine.Choroba Alzheimera to najpowszechniejsza postać demencji, a od dawna wiadomo, że cukrzyca sprawia, iż rośnie prawdopodobieństwo jej rozwoju.

Dr Paul Crane, kierujący badaniem, mówi: - Dlatego postanowiliśmy obserwować poziomy glukozy u ludzi z cukrzycą i ludzi zdrowych, aby przekonać się, w jaki sposób wpływają one na ryzyko demencji.

Odkrycia Amerykanów sugerują, że wysokie poziomy glukozy powinny niepokoić nie tylko cukrzyków.

Dallas Anderson z National Institute on Aging podsumowuje: - To jasny, klarowny wzorzec. Cukier rośnie, rośnie też ryzyko. A ćwiczenia fizyczne i kontrolowanie ciśnienia krwi, cukru i poziomów cholesterolu to skuteczny sposób na opóźnienie albo prewencję demencji. Tym bardziej że wiele prób opracowania skutecznych leków zawiodło.


Około 35 mln ludzi na całym świecie ma demencję. W USA 5 mln osób żyje z chorobą Alzheimera. Aktualne terapie jedynie czasowo uśmierzają objawy.

Ludzie z cukrzycą nie mają wystarczających ilości insuliny – albo ich ciała źle się nią posługują – aby obrócić cukier z jedzenia w energię. To oznacza, że cukier pozostaje we krwi, co uszkadza nerki i inne narządy.

Co ważne, nowe badanie jedynie obserwowało ludzi, ale nie sprawdziło, czy faktycznie obniżenie poziomu glukozy pomoże w wyleczeniu czy zapobiegnie demencji. To będzie sprawdzone w nowym badaniu, a ludzie nie powinni poddawać się testom na poziom cukru we krwi, których nigdy by nie przeprowadzili bez tej wiedzy.

W omawianych pracach udział wzięło ponad 2 000 osób w wieku powyżej 65 lat. Na początku 232 osoby miały cukrzycę. W ciągu obserwacji wielokrotnie zmierzono im poziomy cukru we krwi, jak również poddano ich testom na myślenie. Przepytano odnośnie czynników ryzyka demencji, takich jak palenie i brak ćwiczeń.

Po siedmiu latach obserwacji demencję zdiagnozowano u 524 osób, w większości przypadków chorobę Alzheimera. Obliczono, że ludzie z wysokim poziomem glukozy we krwi na początku badania byli o 18% bardziej zagrożeni demencją niż ludzie z niskimi poziomami glukozy we krwi.

Komentarze do: Wysoki cukier we krwi powiązany z demencją?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz