Szukaj

Wygląd języka świadczy o chorobie?

Podziel się
Komentarze0

Przez 5 000 lat, Chińczycy posługiwali się systemem medycyny opartym na przepływie i na równowadze między pozytywną i negatywną energią w ciele. W tym systemie, wygląd języka jest jednym z czynników, który pozwala ocenić generalny stan fizyczny ciała, czyli zheng. A teraz, badacze z uniwersytetu University of Missouri przedstawiają swój program komputerowy, który łączy dawne praktyki z nowoczesną medycyną. A dokładniej, chodzi o zautomatyzowany system analizujący zdjęcia języka.Badanie to, zatytułowane Automated Tongue Feature Extraction for ZHENG Classification in Traditional Chinese Medicine, zostało opublikowane w Evidence Based Complementary and Alternative Medicine.

Pierwszym autorem badania jest doktorant na University of Missouri, Ratchadaporn Kanawong.

Znajomość klasyfikacji stanu ciała (zheng) może posłużyć jako narzędzie do przeprowadzania badań przedskryningowych, a także może służyć jako prewencja, wyjaśnia jeden ze współautorów, doktor Dong Xu, przewodniczący wydziału Computer Science na University of Missouri. Nasz program buduje most między medycyną Wschodu i medycyną Zachodu. Brak równowagi w zheng może posłużyć jako ostrzeżenie, iż trzeba wybrać się do lekarza. Mamy nadzieję, że w ciągu tego roku uda nam się stworzyć aplikację do smartfona tak, aby użytkownicy mogli zrobić zdjęcie swojego języka i dowiedzieć się, jaki jest ich ogólny fizyczny stan ciała.


Nowy program komputerowy analizuje obrazy w oparciu o kolor języka i jego powierzchnię, aby odróżnić języki wykazujące oznaki „zimnego” bądź „gorącego” zheng.

Odcienie czerwone i żółte są powiazane z gorącym zheng, natomiast biała warstwa na języku oznacza zimne zheng.


Zimne i gorące zheng nie odnoszą się do temperatury ciała, wyjaśnia doktor Dong Xu. Odnosi się to raczej do objawów kojarzonych ze stanem ciała jako całości. Na przykład, osoba z zimnym zheng może odczuwać dreszcze i chłód w członkach, i mieć bladą twarz. Jej głos może być bardzo wysoki. Innymi objawami zimnego zheng jest przejrzysty mocz oraz luźne stolce. Taka osoba wybiera gorące jedzenie i napoje, a także stara się ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. 

W chińskiej medycynie tradycyjnej zarówno zimne, jak i gorące zheng mogą odnosić się do zapaleń żołądka, powodowanych przez infekcje bakteryjne.

Aby móc opracować swój program, dr Dong Xu zaprosił do badania 263 pacjentów z zapaleniem żołądka, oraz 48 zdrowych ludzi. Wszystkim uczestnikom zbadano przede wszystkim języki.

Pacjentów z zapaleniem żołądka sklasyfikowano w zależności od tego, czy mieli infekcję HP (Helicobacter pylori), a także w zależności od stopnia ciężkości objawów. Większość pacjentów została również wcześniej sklasyfikowana według gorącego bądź zimnego zheng.

I to właśnie pomogło badaczom ocenić dokładność analiz programu komputerowego.

Nasze oprogramowanie jest w stanie sklasyfikować ludzi w oparciu o ich status zheng, mówi współautor tego badania, profesor Ye Duan z University of Missouri. Mamy zamiar w dalszym ciągu ulepszać nasz wynalazek. Chcemy, aby każdy mógł posłużyć się tym narzędziem u siebie w domu. Dzięki temu ludzie będą mogli sami kontrolować swój stan zheng.

Komentarze do: Wygląd języka świadczy o chorobie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz