Szukaj

Witaminy z grupy B zwalczają spadek funkcji poznawczych

Podziel się
Komentarze0

Witaminy z grupy B, zażywane w dużych dawkach, mogą zmniejszać nawet od 30 do 50% atrofię mózgu u ludzi dotkniętych umiarkowanym spadkiem funkcji poznawczych. W ten sposób, witaminy B mogą spowalniać postępowanie zmian prowadzących w kierunku choroby Alzheimera, według najświeższych badań przeprowadzonych przez naukowców angielskich. Prace te zostały opublikowane w internetowym wydaniu PLOS One One (Public Library of Science One).Atrofia mózgu pojawia się naturalnie wraz z wiekiem, ale jest przyspieszona w przypadku umiarkowanego spadku funkcji poznawczych. Jest to stan odznaczający się poważnymi problemami związanymi z utratą pamięci, które wpływają na jakość codziennego życie chorego. Spadek funkcji poznawczych może być też objawem zapowiadającym pojawienie się choroby Alzheimera u osób starszych.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie przebadał efekty działania witamin z grupy B na 168 osób w wieku powyżej 70 lat, zdiagnozowanych jako cierpiących na umiarkowany spadek funkcji poznawczych. Przez dwa lata, połowa z tych osób otrzymywała wysokie dawki kwasu foliowego, witaminy B6 oraz B12. Druga połowa badanych otrzymywała do zażywania placebo. Średnio, rytm postępowania atrofii mózgu został zwolniony o 30% w przypadku grupy osób zażywających witaminy B.


Spodziewamy się, iż to proste i pewne leczenie, będzie mogło spowolnić rozwój choroby Alzheimera u wielu ludzi, którzy cierpią na umiarkowany spadek funkcji poznawczych, ocenia David Smith, z wydziału farmakologii na Uniwersytecie w Oksfordzie, jeden z uczonych stojących na czele badania.

Niektóre witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina B6 oraz witamina B12, kontrolują poziom homocysteiny (aminokwas), we krwi. Wysoki poziom homocysteiny jest kojarzony z przyśpieszoną atrofią mózgową oraz z chorobą Alzheimera. Witaminy te oddziaływują na strukturę mózgu. Chronią ją, a to jest bardzo ważne, ponieważ potrzebujemy chronić nasz mózg, aby zapobiegać chorobie Alzheimera.

Powinne teraz zostać przeprowadzone inne badania, aby sprawdzić, czy poza działaniem na atrofię mózgową, witaminy z grupy B6 zapobiegają także skutecznie rozwojowi choroby Alzheimera u osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze (ang. Mild Cognitive Impairment, MCI).

Witaminy B znajdują się w stanie naturalnym w wielu produktach żywnościowych, takich jak mięso, jajka, ryby, zielone warzywa. Jednakże, ich zażywanie w wysokich dawkach może wywołać negatywne efekty uboczne, tak jak zresztą niekontrolowane zażywanie każdego suplementu.

37 milionów osób na całym świecie, z czego 5,3 milionów w Stanach Zjednoczonych, jest dotkniętych demencją. Większość przypadków demencji jest związana z chorobą Alzheimera, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Komentarze do: Witaminy z grupy B zwalczają spadek funkcji poznawczych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz