Szukaj

Witamina D może zapobiegać wystąpieniu zaburzeń poznawczych u pacjentów z chorobą Parkinsona

Podziel się
Komentarze0

Witamina D jest znana z korzyści dla naszego zdrowia poprzez regulację ilości wapnia i fosforanu w organizmie - co pomaga zachować zdrowe kości i zęby. Ale nowe badania sugerują, że u osób z chorobą Parkinsona, witamina ta może zapobiegać lub opóźniać wystąpienie zaburzeń poznawczych i objawów depresyjnych.

Według Fundacji Parkinsona, około 60 % pacjentów z chorobą Parkinsona, cierpi na depresję, a zespół badawczy, w tym dr Amie L. Peterson z Instytutu Zdrowia i Nauk Uniwersytetu Oregon, stwierdza się, że około 30 % pacjentów cierpi na zaburzenia poznawcze lub demencję.
W tle ich badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Parkinson's Disease”, badacze wspominają poprzednie badania, które wykazały, że witamina D wydaje się odgrywać istotną rolę w ośrodkowym układzie nerwowym, pomaga w rozwoju neurologicznym i stabilizacji funkcji mitochondriów. Mając to na uwadze, badacze postanowili sprawdzić, jak poziom witaminy D wpływa na zaburzenia poznawcze i nastrój u 286 pacjentów z chorobą Parkinsona.

U wszystkich pacjentów badano funkcje poznawcze, pamięć werbalną, semantyczną płynność słowną, wykonawczą i depresję. Naukowcy zmierzyli również tego samego dnia poziom witaminy D.

Wyższy poziom witaminy D „korzystny” przed wystąpieniem otępienia

Naukowcy odkryli, że 225 pacjentów cierpi, a 61 nie, na objawy demencji.

Wszyscy pacjenci, którzy mieli wyższe poziomy witaminy D byli w stanie lepiej przypomnieć sobie nazwiska i doświadczyli krótszego opóźnienia przy przypominaniu sobie przedmiotów nauczonych na teście werbalnym. Wyższy poziom witaminy D wydaje się tylko poprawiać płynność słowną i uczenie się u pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy nie cierpieli na demencję.

Wypowiadając się na temat tych ustaleń, dr Peterson mówi: „Fakt, że związek między stężeniem witaminy D i zdolnościami poznawczymi wydawał się lepszy niż w podgrupie z demencją wskazuje, że wcześniejsze interwencje przed wystąpieniem demencji, mogą być bardziej skuteczne.” Badacze stwierdzili również, że wyższe poziomy witaminy D zmniejszają objawy depresji u pacjentów, u których nie ustalono demencji, a nie mają wpływu  na depresję dla uczestników z demencją.

Zespół naukowców podkreśla, że ich badanie ma pewne słabości. Nie byli w stanie określić skutków sprawczych witaminy D na Parkinsona, np. czy niski poziom witaminy wpływa na wydajność poznawczą. Ponadto, badania nie biorą pod uwagę tego, czy pacjenci przyjmowali suplementy witaminy D.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Witamina D może zapobiegać wystąpieniu zaburzeń poznawczych u pacjentów z chorobą Parkinsona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz