Szukaj

Witamina D: 43% Francuzów cierpi na niedobory

Podziel się
Komentarze0

Ilość witaminy D ma być niewystarczająca u 80% populacji, a brakująca u ponad 4 Francuzów na dziesięciu, jak stwierdzają naukowcy w najnowszym raporcie Bulletin épidémiologique hebdomadaire (BEH, tygodniowy biuletyn epidemiologiczny). Niektóre populacje są więc bardziej wrażliwe na ten niedobór niż inne.A terapia na taki deficyt jest bardzo prosta, tym bardziej, że kwiecień kończy się w pięknym słonecznym stylu: od 15 do 20 minut kontaktu ze słońcem każdego dnia.

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Ponieważ pomaga ona naszemu organizmowi w metabolizmie wapnia. Jak również, ma ona znaczenie dla naszych oczu, dla układu sercowo-naczyniowego, dla mózgu oraz dla zdrowia układu immunologicznego.

Zespół naukowców z jednostki USEN (Unité de surveillance et d’épidémiologie nutritionnelle) uniwersytetu université Paris 13 (Bobigny) we Francji, zebrał dane na temat odżywania Francuzów w badaniu ENNS (Étude nationale nutrition santé), aby ocenić poziom witaminy D we krwi dorosłych obywateli.

Badanie to było prowadzone w latach 2006 – 2007 i wzięło pod uwagę dawkę 25-hydroksywitaminy D u 1 587 dorosłych. Żadna z tych osób nie zażywała witaminy D w celach medycznych.


Populacje bardziej zagrożone

W wyniku analiz, badacze z jednostki USEN stwierdzili, że aż 80% Francuzów miało niewystarczające poziomy witaminy D we krwi, a blisko połowa cierpiała z powodu niedoboru umiarkowanego. A w końcu, ciężkie niedobory okazały się dość rzadkie – 5%.


Niezależnie od wszystkiego, niedobory witaminy D były powszechne stale u:

- uczestników badania urodzonych poza Europą;

- u bieżących palaczy;

- u osób prowadzących siedzący styl życia i mających niski poziom aktywności fizycznej;

- u mieszkańców stref o niskim nasłonecznieniu.


Pora roku równiez ma wpływ na niedobory witaminy D. Między czerwcem i wrześniem niedobory są najmniejsze (24,4%), a między lutym i majem największe (56,2%).

Umiarkowana ekspozycja na słońce

Jeżeli umiarkowany deficyt witaminy D nie charakteryzuje się zazwyczaj oznakami klinicznymi, to jednakże może stanowić czynnik ryzyka anomalii kostnych, osteoporozy, nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych, podkreślają badacze z Unité de surveillance et d’épidémiologie nutritionnelle.

W konsekwencji, władze francuskie powinny skupić się na akcjach informacyjnych, takich, które zostały już przeprowadzone w Anglii albo w Australii. Kraje te w rzeczywistości przeprowadziły akcje informacyjne na temat zagrożeń związanych ze słońcem, jednocześnie przypominając, że rozsądna ekspozycja na słońce jest sprawą dobrą dla zdrowia.

Przypomnijmy na koniec, że wystarczy od 15 minut do 20 minut dziennie ekspozycji na słońce, żeby zaspokoić w pełni potrzeby naszego organizmu.

Komentarze do: Witamina D: 43% Francuzów cierpi na niedobory

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz