Szukaj

Witamina C jest skuteczna przeciwko przeziębieniu

Podziel się
Komentarze1

Witamina C wydaje się szczególnie korzystna dla ludzi, którzy doświadczają ciężkiego fizycznego stresu. Trzy randomizowane badania pokazały, że molekuła ta o 50% zredukowała zachorowalność na przeziębienie u uczestników, którzy doświadczali krótkoterminowego fizycznego stresu, jak informuje artykuł opublikowany w serwisie Natural News.Badania te pochyliły się nad maratończykami, uczniami szwajcarskiej szkoły narciarskiej oraz kanadyjskim żołnierzami w trakcie ćwiczeń zimowych.

Co więcej, ostatnia randomizowana próba, przeprowadzona na nastolatkach – pływakach startujących w zawodach, pokazała, że witamina C o 50% skracała długość przeziębienia u chłopców, choć u dziewcząt nie miała takiego działania.

Regularne dawki witaminy C (1 g/dzień bądź większe) redukują o 8% długość trwania przeziębienia u dorosłych (o 18% u dzieci).


Odkrycia te pokazują biologiczny efekt witaminy C, ale naukowcy przestrzegają, że codzienne zażywanie tej molekuły, aby skrócić nieczęste przeziębienia, nie jest rozsądne.

Osoba dorosła zapada na przeziębienie zaledwie kilka razy w ciągu roku (dziecko ok. 6). Do tej pory przeprowadzono niewiele badań klinicznych, w których witamina C była podana od razu po pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia, a ich wyniki nie są spójne.

Autorzy uważają jednak, że ze względu na stabilne działanie witaminy C na czas trwania i nasilenie objawów przeziębienia w regularnych badaniach nad suplementacją, jak również z uwagi na niskie koszty i bezpieczeństwo jej zażywania, dla pacjentów może być korzystne, żeby indywidualnie pokusili się o przetestowanie, jak molekuła na nich działa.

Komentarze do: Witamina C jest skuteczna przeciwko przeziębieniu (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze