Szukaj

Wirusowe zapalenie wątroby typu B: możemy przewidzieć reaktywację wirusa

Podziel się
Komentarze0

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową. Dziewięćdziesiąt procent pacjentów zdrowieje, a pozostałe 10% cierpi na przewlekłe WZW typu B. U niektórych pacjentów dotkniętych tą chorobą, funkcja wątroby jest całkowicie normalna, a poziomy transaminazy pozostają także w normie.Dla większości tych chorych, zwanych asymptomatycznymi nosicielami, ewolucja choroby jest często dobra – wirus pozostaje w uśpieniu. A jednak w przypadku 20% z nich, WZW B może się reaktywować i spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby.

Niestety, tych reaktywacji nie można przewidzieć, a ich leczenie jest czasami zbyt późne.

Dr Michelle Martinot-Peignoux wyjaśnia: - Identyfikacja tych osób jest ważna, gdyż są one dobrymi kandydatami do leczenia. Jednoczesny pomiar dwóch markerów, DNA wirusa i antygenu wirusowego AgHBs, pozwala zidentyfikować pacjenta zagrożonego reaktywacją, i to już w trakcie pierwszej konsultacji.


Testy tej kombinacji przeprowadzono na 129 osobach dotkniętych bezobjawowym WZW typu B.

Okazało się, że 22 pacjentów miało poziomy AgHBs wyższe niż 1 000 U/ml oraz DNA wirusowe wyższe niż 200 U/ml w momencie diagnozy. W następnym roku doszło do reaktywacji wirusa.

Dr Michelle Martinot-Peignoux objaśnia: - Test jest skuteczny w 96%. Pomiar tych dwóch markerów jest prosty i tani. Może więc stać się rutynowy. Mamy więc pod ręką prawdziwe narzędzie prognostyczne, które można szybko stosować w klinikach.

W przypadku ryzyka reaktywacji wirusa, lekarz staranniej będzie obserwował pacjenta, np. mierząc poziomy transaminazy co trzy miesiące, a nie co 6 – 12, jak to jest w przypadku potwierdzonego nieaktywnego nosicielstwa.

We Francji ok. 300 000 ludzi ma WZW typu B, a połowa z nich o tym nie wie. Każdego roku odnotowuje się od 1 000 do 2 000 chronicznych nosicieli. WZW typu B to 10 przyczyna śmiertelności na całym świecie – zabija od 600 000 do 1 000 000 osób każdego roku.

Komentarze do: Wirusowe zapalenie wątroby typu B: możemy przewidzieć reaktywację wirusa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz