Szukaj

Wada genetyczna w komórkach rozrodczych może być powodem większej podatności na białaczkę dziecięcą

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu odkryli potencjalny mechanizm dziedziczenia, który czyni dzieci podatnymi na zachorowania na ostrą białaczką limfoblastyczną (ang. Acute Lymphoblastic Leukemia – ALL) – najczęściej występujący typ raka krwi u dzieci.Według najnowszych badań obecność wady genetycznej w komórkach jajowych lub plemnikach, z których powstają płody ludzkie chorujące w późniejszym czasie na białaczkę typu ALL, może być warunkująca dla rozwoju tej choroby.

Podejrzewa się, iż znacząca ilość dzieci, u których wykryto białaczkę, odziedziczyła rzadką mutację genu PRDM9, odpowiedzialną za nieprawidłowe komórki rozrodcze. Mutacja ta naraża również następne pokolenia na możliwość wystąpienia u nich ostrej białaczki limfoblastycznej.

Według Julie Hussin, doktorantki na Uniwersytecie w Montrealu, odkrycie to wskazuje na możliwość częściowego dziedziczenia podatności na białaczkę typu ALL.


„Nie jest to jednak typowy przykład dziedziczności, gdyż nawet jeśli zmutowany gen nie zostanie przekazany przez rodziców, to dziecko i tak może zachorować na tę chorobę”, dodaje Hussin. „Zamiast tego uważamy, iż wady genetyczne w komórkach jajowych i plemnikach, z których później wykształcają się płody, mogą przyczyniać się do podatności tych dzieci na białaczkę.”

Hussin twierdzi także, iż jedynie te dzieci, które odziedziczyły mutację, mogą przekazać takie skłonności także na swoje potomstwo.

Badania wykazały, iż u ponad trzech czwartych rodzin z dziećmi chorującymi na białaczkę typu ALL wykryto nietypową formę genu PRDM9, jednak tylko połowa pacjentów odziedziczyła tę mutację.

Co więcej, szybkie namnażanie się komórek rakowych jest również uzależnione od kolejnych czynników, takich jak inne wady czy też czynniki środowiskowe, dlatego nieprawidłowości w komórkach rozrodczych nie są jedynym wyznacznikiem podatności na zachorowania na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Według naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, badacze koncentrują się zwykle na zbieraniu danych od chorych dzieci, tymczasem ich rodzice również muszą być włączeni do tych eksperymentów. Informacje genetyczne pobrane od rodziców mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia białaczki typu ALL, jaki i innych chorób wieku dziecięcego.

Komentarze do: Wada genetyczna w komórkach rozrodczych może być powodem większej podatności na białaczkę dziecięcą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz