Szukaj

W skrócie: przypadki narkolepsji po szczepionce przeciwko grypie A

Podziel się
Komentarze0

Mniej więcej dwadzieścia przypadków narkolepsji, bardzo rzadkiej choroby, zostało odnotowanych w Finlandii, we Francji oraz w Szwecji, wkrótce po zastosowaniu szczepienia przeciwko grypie  A(H1N1). Związek nie został jeszcze ustalony, wyjaśnia Afssaps , czyli francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (Agence Francaise de Securite Sanitaire des Produits de Sante), ale badanie pharmacovigilance, czyli monitorujące bezpieczeństwo leków, zostało rozpoczęte na skalę europejską.Sześć pierwszych przypadków zostało zasygnalizowane w Szwecji u dzieci w wieku od 12 do 16 lat, które miału objawy narkolepsji od 1 do 2 miesięcy po zaszczepieniu szczepionką Pandemrix, która jest używana przeciwko pandemii grypy A(H1N1).

Narkolepsja jest poważnym i rzadkim problemem. Szacuje się, że występuje w liczbie od 20 do 30 przypadków na 100 000 w Europie. Objawia się epizodami snu, któremu nie można się oprzeć, występującymi w ciągu dnia. Narkolepsja może przejść w zaostrzone stany, na przykład w katalepsję. Katalepsja objawia się nagłym zasypianiem pod wpływem silnych emocji.


Od tego czasu, doniesiono o 6 innych przypadkach w Finlandii oraz 6 kolejnych we Francji, z czego pięć nastąpiło po zaszczepieniu szczepionką Pandemrix, a jeden po szczepionce Panenza, stosowanymi także przeciwko wirusowi grypy A(H1N1). W sumie, jak wskazuje francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych, w Europie zasygnalizowano wystąpienie 22 takich przypadków.

Francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych, która przypomina, że 30 milionów Europejczyków zostało zaszczepionych, podkreśla także, że związek między szczepionką a narkolepsją nie został jeszcze ustalony.

Agencja jednakże oznajmia rozpoczęcie badań pharmacovigilance, które zostały rozpoczęte przez Europejską Agencję Leków (ang. European Medicines Agency, EMEA).

Komentarze do: W skrócie: przypadki narkolepsji po szczepionce przeciwko grypie A

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz