Szukaj

W skrócie: polowanie na opornego pasożyta malarii

Podziel się
Komentarze0

Malaria to choroba pasożytnicza, obecna w ponad 100 krajach świata, będąca przyczyną ponad 600 000 zgonów rocznie na całej ziemi. Na nieszczęście nie mamy przeciwko niej żadnej szczepionki.Poza tym, w krajach Azji Południowo-Wschodniej od 2008 roku obserwuje się pasożyty oporne na ostatnie molekuły antymalaryczne, pochodne artemizyniny.

Naukowcy francuscy z Institut Pasteur oraz amerykańscy z National Institutes of Health właśnie opracowali prosty i tani test, który pozwala przyglądać się opornym postaciom malarii.

Komunikat naukowy informuje: - Test ten jest łatwy do wprowadzenia, jest przystosowany do używania w terenie i jest dostępny do dystrybucji na szeroką skalę w celach nadzorowania choroby.


Konkretnie mówiąc, chodzi tutaj o pobranie krwi od pacjenta – pasożyty obecne w próbce następnie są hodowane przez kilka godzin w obecności dużej dawki środków antymalarycznych.

Stopień oporności pasożytów jest oceniany po 3 dniach i definiowany na podstawie liczby pasożytów, które przeżyły taką terapię.

Poza tym naukowcy opracowali inną wersję testu, który znajdzie zastosowanie w laboratoriach badawczych. Test ten otwiera interesujące perspektywy dla szerszych badań nad mechanizmami biologicznymi, którymi posługuje się pasożyt, aby opierać się terapiom.

Komentarze do: W skrócie: polowanie na opornego pasożyta malarii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz