Szukaj

Varenicyklina: lek przeciwtytoniowy redukujący konsumpcję alkoholu…

Podziel się
Komentarze0

Lek pomagający rzucić palenie, varenicyklina, w sposób znaczący zredukowała konsumpcję alkoholu u palaczy pijących duże ilości alkoholu, jak stwierdzają badacze z centrum badawczego Ernest Gallo Clinic and Research Center na uniwersytecie University of California, San Francisco.Nadużywanie alkoholu to wielki problem, a tutaj właśnie postawiliśmy duży krok do przodu identyfikując potencjalnie nową terapię, mówi jeden z autorów tego badania, doktor Howard L. Fields, profesor neurologii, a także dyrektor centrum Wheeler Center for the Neurobiology of Addiction na uniwersytecie University of California, San Francisco.

Badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Psychopharmacology.

Uczestnicy badania, którzy szukali leku na rzucenie palenia, a nie na rzucenie picia, zostali w sposób przypadkowy przypisani do zażywania bądź placebo, bądź varenicykliny. Pod koniec badania, uczestnicy, którzy zażywali lek, zredukowali przeciętną liczbę drinków wypijanych tygodniowo o około 36%, w porównaniu do uczestników zażywających placebo.

Naukowcy również odnaleźli powiązanie między przeciętną liczbą drinków konsumowanych tygodniowo przez daną osobę a przeciętną liczbę wypalanych papierosów, co wskazuje na to, że działanie varenicykliny za picie było odrębne od działania na palenie.

Magiczna pigułka?

Badacze z University of California przestrzegają oczywiście, że potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą przestudiować skutki uboczne varenicykliny, jednocześnie nie kryjąc entuzjazmu odnośnie potencjału tego leku jako środka przeciwko piciu.


Lek już teraz jest szeroko stosowany przez palaczy, którzy chcą rzucić palenie, mówi doktor Howard L. Fields. Wielu pijących również pali, a wielu palących również pije dużo alkoholu, a to badanie pokazuje, że varenicyklina była skuteczna zarówno i w przypadku picia,  i w przypadku palenia.

Co ciekawe, jak dodaje jeszcze doktor Howard L. Fields, lek te nie zmienił nic jeżeli chodzi o to jak często pili uczestnicy badania, to znaczy ile razy w tygodniu.


Doktor Jennifer Mitchell, główna autorka tego badania, dyrektor projektów w Ernest Gallo Clinic and Research Center, profesor neurologii na University of California, mówi: ludzie początkowo zaczynali pić tak samo jak zawsze, ale w końcu pili mniej. Jeżeli ktoś miał zwyczaj wrócić do pracy do domu i wypić kilka piw, w dalszym ciągu to robił. Ale nie pił pięciu piw, lecz jedno albo dwa.

Lekarstwo, które naprawdę zmniejsza konsumpcję alkoholu, może mieć niewiarygodną wartość jeżeli chodzi o ograniczanie szkód wyrządzanych przez nadmierne picie, mówi doktor Jennifer Mitchell. Jeżeli teraz pijesz siedem drinków na noc, a my możemy sprawić, że będziesz pić dwa albo trzy, nie tylko będziesz pić na poziomie, który mniej ci zaszkodzi, ale również sam będziesz mniej zagrażał innym. Nie mówiąc już o twoim portfelu. Gdybyśmy mogli obniżyć proporcje jazdy po pijanemu, przemocy małżeńskiej, przemocy w rodzinie, i wszystkich innych skutków ubocznych alkoholizmu, świat byłby piękniejszy.

Naukowcy z Ernest Gallo Clinic and Research Center stwierdzają jeszcze, że aktualne badanie potwierdza wcześniejsze ich prace, które wskazywały, że alkohol oraz nikotyna działają przez takie same ścieżki w regionie mózgu, które dostarczają poczucia przyjemności i nagrody.

Varenicyklina działa jako pomoc w rzuceniu palenia blokując przyjemne działanie nikotyny w mózgu. Odnotowano również zaledwie kilka nieprzyjemnych albo poważnych działań niepożądanych, co sugeruje, że lek ten jest generalnie dobrze tolerowany, mówi doktor Howard L. Fields. Ale, ten brak poważniejszych skutków ubocznych mógł zaistnieć dlatego, ponieważ uczestnicy badania zostali bardzo rygorystycznie zbadani pod kątem zaburzeń umysłowych, takich jak depresja, niepokój, myśli samobójcze, a także alkoholizm.

Z tego względu amerykańscy badacze zalecają, aby lek był jeszcze przetestowany w kierunku bezpieczeństwa i skuteczności u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także u pacjentów nadużywających alkoholu, ale nie palących.

Komentarze do: Varenicyklina: lek przeciwtytoniowy redukujący konsumpcję alkoholu…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz