Szukaj

Uzależnienie od telefonu komórkowego równie groźne jak kompulsywne kupowanie i nadużywanie karty kredytowej?

Podziel się
Komentarze0

"Telefon komórkowy oraz ciągłe pisanie smsów jest motywowane dwoma cechami: materializmem i impulsywnością. Może być też porównane do kilku innych nadużyć, np. kompulsywnego kupowania czy też nadużywania karty kredytowej" - tłumaczą naukowcy z Baylor University w Journal of Behavioral Addictions. "Telefony komórkowe są częścią naszej konsumpcyjnej kultury", twierdzą autorzy badań, profesor James Roberts oraz profesor Ben H. Williams z Baylor's Hankamer School of Business."Telefony komórkowe nie są wyłącznie narzędziem konsumpcyjnym, ale stanowią w dzisiejszych czasach również symbol konsumpcji. Są też elementem niszczącym nasze więzi z bliskimi", dodają uczeni.

Ponadto, prof. Roberts zauważył, że impulsywność odgrywa istotną rolę w uzależnieniach behawioralnych i uzależnieniach od różnych substancji.

Omawiane badanie zostało przeprowadzone jako pierwsze w celu zbadania roli materializmu w uzależnieniu od telefonu komórkowego. Według Robertsa, materializm jest ewidentną cechą konsumpcjonizmu, która wpływa na wiele decyzji, które podejmujemy jako konsumenci.


Dodatkowo, nadużywanie telefonu komórkowego stało się tak powszechne, że nadszedł najwyższy czas, aby lepiej zrozumieć co tak naprawdę kieruje uzależnieniem od wynalazków nowej technologii.

Poprzednie badania pokazały, że młode osoby wysyłają 109,5 smsów dziennie i prawie 3,200 smsów na miesiąc. Otrzymują również 113 smsów i sprawdzają swój telefon średnio ok. 60 razy w ciągu dnia. Co więcej, studenci spędzają prawie 7 godzin dziennie na korzystaniu z technologii komunikacyjnej i informacyjnej. Dane te pochodzą z eksperymentu, w którym udział wzięło 191 studentów na dwóch uniwersytetach amerykańskich.

Telefony komórkowe są używane przez około 90% studentów i, jak powiedział Roberts, służą do wielu innych celów niż tylko do komunikowania się. Telefony komórkowe są dostępne "zawsze i wszędzie". Poza tym zakres ich funkcji bezustannie się poszerza, co sprawia, że ich nadużywanie dotyczy coraz więcej młodych osób.

Większość twierdzi, że gdyby stracili telefon, byłoby to katastrofą dla ich życia społecznego.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Uzależnienie od telefonu komórkowego równie groźne jak kompulsywne kupowanie i nadużywanie karty kredytowej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz