Szukaj

Uzależnienie od jedzenia?

Podziel się
Komentarze0

W Ameryce Północnej, otyłość osiąga proporcje wręcz epidemiczne. A jednak, wiele różnych sposobów i diet odchudzających nigdy jeszcze nie było tak popularnych. Wielu ekspertów powtarza już od dawna: niektóre produkty pokarmowe wywołują zachowania podobne do zachowań charakterystycznych dla uzależnienia od narkotyków.Reakcje te mają być odpowiedzialne za epidemię otyłości i mają wyjaśniać klęskę różnych strategii w dziedzinie odchudzania.

Badania nad odpowiedzią mózgu na produkty spożywcze hiper smaczne

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Yale w Connecticut, na kobietach szczupłych i otyłych, przy pomocy rezonansu magnetycznego mózgu oraz kwestionariusza pomiarowego objawów uzależnienia Yale Food Addiction Scale (YFAS), miały na celu dokładniejsze przyjrzenie się temu zjawisku.


Dzięki temu, badacze amerykańscy ustalili bezpośrednią korelację między ujawnionymi symptomami uzależnienia (przy pomocy kwestionariusza) i aktywacją regionów mózgu związanych z uzależnieniem.

Obwody mózgu u tych kobiet kojarzone z nagradzaniem, były nadaktywne w czasie antypacji, to znaczy, przed otrzymaniem smacznego posiłku, a regiony związane z inhibicją były zbyt mało aktywne przed konsumpcją tegoż samego posiłku. A zjawisko to jest bardzo dobrze znane w przypadku narkotyków.

Jeśli więc produkty spożywcze, które badacze kwalifikują jako „hiper smakowite”, takie jak produkty określane jako „pocieszające” albo słynne „śmieciowe jedzenie”, „junk food”, wyzwalają takie same schematy aktywacji mózgu co narkotyki, możemy więc śmiało wyciągać wnioski, iż wywołują one uzależnienie. Rozumiemy więc dużo łatwiej tę tak częstą klęskę, której doświadcza wielu ludzi próbujących zgubić zbędne kilogramy.

Komentarze do: Uzależnienie od jedzenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz