Szukaj

Upojenie alkoholowe w sprayu: czy to naprawdę dobry pomysł?

Podziel się
Komentarze0

Francuski wynalazca, Philippe Starck, uczestniczył w opracowaniu nowego sprayu, nazwanego tajemniczo WA|HH Quantum Sensations, który ma prowokować uczucie upojenia alkoholowego, bez efektów, które powoduje prawdziwa konsumpcja alkoholu w wielkich ilościach.Pomijając te zagrożenia, czy taka forma „konsumpcji alkoholu” wiąże się z jakimś ryzykiem, czy też naprawdę jest stuprocentowo bezpieczna?

Jedna porcja sprayu zawiera 0,075 ml alkoholu i prowokuje nagłe uczucie upojenia, które utrzymuje się bardzo krótko, zaledwie kilka sekund. Ta bardzo niska dawka dostarcza smak alkoholu do ust, a także powoduje lekkie wrażenie pieczenia.

Koncepcja ta więc ogranicza zażycie alkoholu do tylko jednego razu. Jednakże, każdy pojemnik zawiera 21 dawek, które mogą być uwalniane jedna za drugą.

Francuski wynalzca Philippe Starck, a także naukowiec amerykańsko – francuski, profesor David Edward, z uniwersytetu Harvard Uniwersity, którzy wspólnie opracowali rzeczony spray, zachęcają do posługiwania się tym produktem, aby „zrobić sobie przyjemność bez robienia sobie krzywdy”.


Mechanizm działania jednakże nie jest jasno zdefiniowany, a typ alkoholu użyty w sprayu również nie został wyraźnie sprecyzowany.

Absorpcja alkoholu poprzez błonę śluzową pozwala mu na dotarcie do krwionośnych naczynek włosowatych, które się na nią składają. Ale z taką niewielką dawką, wrażenie upojenia alkoholowego może bardziej wynikać z efektu placebo niż z faktycznego zażycia substancji.

Poza tym, jak uważa doktor Yann Le Strat, psycholog oraz addyktolog w szpitalu Louis-Mourier (AP-HP), trzeba podkreślić fakt, że produkt ten może być szkodliwy dla osób, które już są uzależnione od alkoholu, ponieważ zażycie każdej ilości alkoholu, nawet najmniejszej, może wywołać powrót do nałogu u osób zagrożonych.

WA|HH Quantum Sensations wydaje się więc być raczej produktem marketingowym niż sposobem na prawdziwe ominięcie zgubnych skutków alkoholu. Tym bardziej, że wszystkie informacje na jego temat dotyczą raczej punktów sprzedaży. Natomiast, nigdzie się nie wspomina długoterminowych skutków stosowania tego sprayu WA|HH Quantum Sensations.

Komentarze do: Upojenie alkoholowe w sprayu: czy to naprawdę dobry pomysł?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz