Szukaj

Ubóstwo odbija się na łańcuchach DNA

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez University of British Columbia oraz CMMT (Centre for Molecular Medicine and Therapeutics) wykazały, że ubóstwo w dzieciństwie, stres oraz wiek, płeć, a także pochodzenie zostawiają ślad w kodzie genetycznym, co z kolei wywołuje odpowiedź układu immunologicznego.Wyniki badania zostały opublikowane w zeszłym tygodniu, w specjalnym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Badacze przetestowali proces zwany metylacją DNA (do łańcucha DNA dodawane są cząsteczki chemiczne). Jej działanie można porównać do ściemniacza na włączniku światła żarówki: można włączyć, wyłączyć, bądź jedynie przyciemnić światło.

Zobacz również:

Badania wykazały, że doświadczenia jakie człowiek zbiera w ciągu życia, odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu DNA.

Zespół badaczy odkrył, że ubóstwo doświadczone w dzieciństwie, ale nie odbijające się na statusie ekonomicznym w przyszłości, wiąże się ze znakami bądź wzorami pozostawionymi na genach.

- Znaleźliśmy biologiczną pozostałość dorastania w ubóstwie - powiedział Michael Kobor, profesor genetyki medyczne na UBC, którego laboratorium CMMT w CFRI (Child & Family Research Institute) koordynowało badanie.

- Znaleźliśmy niepodważalny dowód na to, że warunki środowiskowe wpływają na wzorce epigenetyczne - dodał Kobor.

Komentarze do: Ubóstwo odbija się na łańcuchach DNA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz