Szukaj

Tylko nie zacznij pić dla zdrowia!

Podziel się
Komentarze0

Umiarkowane picie zostało powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale jest jeszcze za wcześnie, aby sobie zaserwować drinka – taka jest odpowiedź ekspertów na najnowszą analizę badań nad alkoholem, zamieszczoną w Addiction, która przedstawia korzystne działanie używki na zdrowie ludzkie.- Ludzie znajdują wiele powodów, żeby pić alkohol. Ale na pewno nie jest to zdrowie – mówi Hans Olav Fekjaer, psychiatra z Norwegii i autor krytycznego artykułu-odpowiedzi na analizę w Addiction.

Wiele badań pokazało, że ci, którzy piją 1 – 2 drinki dziennie, są w mniejszym stopniu zagrożeni co najmniej 20 różnymi problemami zdrowotnymi, włączając w to cukrzycę typu 2, reumatoidalne zapalenie stawów, przeziębienie, chorobę wieńcową.

- Ale to nie wystarczy, żeby zacząć zalecać picie alkoholu w celu zapobiegania tym chorobom – mówi Fekjaer.

- Przede wszystkim dlatego, że większość dowodów pochodzi z badań obserwacyjnych, które znajdują powiązanie między stylem życia a zdrowiem, ale nie udowadniają, że jedno powoduje drugie – mówi dr Richard Saitz z Boston University School of Medicine and Public Health. – Ludzie, którzy piją umiarkowanie, mogą po prostu żyć zdrowiej.

Zobacz również:Istniejące dowody mogą uspokoić tych, którzy już piją umiarkowanie, że faktycznie robią coś dobrego dla swojego zdrowia. Ale nie powinny zachęcać tych, którzy nie piją, do chwytania za butelkę w nadziei, że poprawią swój stan.

- Tak, niestety, już się stało – ubolewa dr Sharonne Hayes z Women’s Heart Clinic przy Mayo Clinic w Rochester. – Tak jest w przypadku starszych pań, które przeszły zawał serca, a potem gdzieś wyczytały, że alkohol jest dobry, a więc zaczynają pić przed snem. Nawet jeżeli im to nie smakuje.

Dr Barbara Turner z University of Texas Health Science Center w San Antonio, badaczka powiązania między alkoholem a zdrowiem sercowo-naczyniowym, mówi: - Nie należy wylewać dziecka z kąpielą. Co prawda, nie powiedziałabym, że picie alkoholu ma dokładnie takie samo działanie, co zażywanie leku lipitor [lek przepisywany ludziom z wysokim poziomem cholesterolu, w celu prewencji udaru mózgu i zawału serca], jeżeli chodzi o zdrowie serca. Ale potrzebne są dodatkowe badania, które zbadają związek przyczynowy. Jest to tak obszerny temat, że kolejne prace są niezbędne.

Komentarze do: Tylko nie zacznij pić dla zdrowia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz