Szukaj

Tylko nie zacznij pić dla zdrowia!

Podziel się
Komentarze0

Umiarkowane picie zostało powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale jest jeszcze za wcześnie, aby sobie zaserwować drinka – taka jest odpowiedź ekspertów na najnowszą analizę badań nad alkoholem, zamieszczoną w Addiction, która przedstawia korzystne działanie używki na zdrowie ludzkie.- Ludzie znajdują wiele powodów, żeby pić alkohol. Ale na pewno nie jest to zdrowie – mówi Hans Olav Fekjaer, psychiatra z Norwegii i autor krytycznego artykułu-odpowiedzi na analizę w Addiction.

Wiele badań pokazało, że ci, którzy piją 1 – 2 drinki dziennie, są w mniejszym stopniu zagrożeni co najmniej 20 różnymi problemami zdrowotnymi, włączając w to cukrzycę typu 2, reumatoidalne zapalenie stawów, przeziębienie, chorobę wieńcową.

- Ale to nie wystarczy, żeby zacząć zalecać picie alkoholu w celu zapobiegania tym chorobom – mówi Fekjaer.

- Przede wszystkim dlatego, że większość dowodów pochodzi z badań obserwacyjnych, które znajdują powiązanie między stylem życia a zdrowiem, ale nie udowadniają, że jedno powoduje drugie – mówi dr Richard Saitz z Boston University School of Medicine and Public Health. – Ludzie, którzy piją umiarkowanie, mogą po prostu żyć zdrowiej.


Istniejące dowody mogą uspokoić tych, którzy już piją umiarkowanie, że faktycznie robią coś dobrego dla swojego zdrowia. Ale nie powinny zachęcać tych, którzy nie piją, do chwytania za butelkę w nadziei, że poprawią swój stan.

- Tak, niestety, już się stało – ubolewa dr Sharonne Hayes z Women’s Heart Clinic przy Mayo Clinic w Rochester. – Tak jest w przypadku starszych pań, które przeszły zawał serca, a potem gdzieś wyczytały, że alkohol jest dobry, a więc zaczynają pić przed snem. Nawet jeżeli im to nie smakuje.

Dr Barbara Turner z University of Texas Health Science Center w San Antonio, badaczka powiązania między alkoholem a zdrowiem sercowo-naczyniowym, mówi: - Nie należy wylewać dziecka z kąpielą. Co prawda, nie powiedziałabym, że picie alkoholu ma dokładnie takie samo działanie, co zażywanie leku lipitor [lek przepisywany ludziom z wysokim poziomem cholesterolu, w celu prewencji udaru mózgu i zawału serca], jeżeli chodzi o zdrowie serca. Ale potrzebne są dodatkowe badania, które zbadają związek przyczynowy. Jest to tak obszerny temat, że kolejne prace są niezbędne.

Komentarze do: Tylko nie zacznij pić dla zdrowia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz