Szukaj

Tydzień Mózgu: niesamowite tajemnice do odkrycia

Podziel się
Komentarze0

Z okazji Tygodnia Mózgu, który ma ma miejsce w tych dniach we Francji, powracamy tutaj do kwestii, które ostatnio udało się naukowcom nieco rozjaśnić donośnie tego tajemniczego organu. Niesamowite odkrycia, niezwykłe eksperymenty oraz rozwiązanie zagadek, to wszystko jeszcze przed nami.Oto kilka tajemnic na temat mózgu, nad którymi pochylają się naukowcy:

1.w jaki sposób mózg ewoluował z biegiem lat?

Mózg, który mamy, i którym się dziś posługujemy, nie zawsze wyglądał tak, jak wygląda dziś. Prehistoria, Średniowiecze, Renensans... każdemu okresowi odpowiada ewolucja mózgu.

Do tej pory też nie mieliśmy technik, które pozwalałby to wyraźnie zaobserwować. Dzisiaj jeszcze niektóre tajemnice pozostają bez odpowiedzi, a współczesna nauka jest podzielona odnośnie kwestii takich jak inteligencja.

2. Kobiety i mężczyźni, taki sam mózg?

To popularny temat żartów, rozmiar mózgów kobiecych i męskich. Ale czy są one rzeczywiście aż tak różne? Do tej pory udowodniono, że kobiety faktycznie mają większe problemy z osiągnięciem całkowitego stanu odpoczynku, w odróżnieniu od mężczyzn, którzy potrafią całkowicie wyłączyć mózg.

3. Czy mózg jest tak silny, jak uważamy?

W obliczu licznych codziennych zadań, w jaki sposób reaguje nasz mózg? A bardziej precyzyjnie, czy nasz mózg potrafi zarządzać trzema rzeczami jednocześnie?

Zobacz również:W 2011 roku, jedno badanie potwierdziło, że nasz mózg jest multizadaniowy i potrafi w rzeczywistości analizować wiele danych równocześnie. Natomiast, inne badanie, nieco świeższe, wykazało, że nasz mózg może być rozsynchronizowany. Co to oznacza? Otóż, w życiu codziennym, mamy problemy z przypomnieniem sobie gdzie-u-diabła-położyliśmy-te-klucze.


A jednak, co ciekawe, nasz mózg może okazać się o wiele bardziej aktywny niż nam się wydawało: badacze z uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie wykazali w 2009 roku, że kiedy oddajemy się marzeniom, nasza aktywność mózgowa znacznie wzrasta. Nawet największy leń jest więc aktywny, jeżeli marzy...

4. A co z tą miłością?

Kwestia uczuć również dotyczy mózgu, albowiem to ten organ jest właśnie centrum emocji. Badanie z 2010 roku udowodniło, że „miłość od pierwszego wejrzenia” jest odczuwalna również w mózgu!

A w 2011 roku dowiedzieliśmy się, że uczucia związane z orgazmem rozprzestrzeniają się praktycznie w całym mózgu. Przyjemność seksualna zresztą jest bardzo silnie doceniana przez nasz mózg, który odróżnia ją od przyjemności, którą dają nam, na przykład, pieniądze.

5. Jaki będzie „mózg jutra”?

Jak się rysuje przyszłość tego organu? Fałszywa, powszechna idea zakłada, że używamy zaledwie 10% - 20% naszego mózgu, dlatego też naukowcy desperacko wręcz starają się stworzyć rodzaj sztucznej inteligencji, która byłaby wydolna na 100%.

Ale, czy taka inteligencja naprawdę byłaby w stanie konkurować z naszym mózgiem? Human Brain Project w przyszłości odpowie, być może, na to pytanie...

6. Mózg zwierząt.

Nie wolno zapominać, że człowiek nie jest jedyną istotą na tym świecie, która posiada całkiem sprawny mózg. Albowiem, mózgi zwierząt są tak samo fascynujące.

Dowodem na to jest na przykład mózg muszki drozofila, której zdjęcia mózgu mogliśmy oglądać w przeglądzie naukowym Nature methods. Piękne zdjęcia, we fluoroscencyjnych kolorach. Istnieją również przepiękne obrazy w 3D mózgów myszy.

Komentarze do: Tydzień Mózgu: niesamowite tajemnice do odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz