Szukaj

Trzynastu amerykańskich pacjentów zagrożonych śmiertelną chorobą mózgu

Podziel się
Komentarze0

Co najmniej trzynaście osób, które ostatnio przeszły operację neurochirurgiczną w szpitalach w Massachusetts i New Hampshire, może być teraz zagrożone rzadką i śmiertelną chorobą mózgu, przypominającą chorobę szalonych krów.Przyczyną takiego stanu rzeczy są potencjalnie skażone instrumenty chirurgiczne. Chodzi tutaj o skażenie mikroskopijnymi proteinami, które powodują chorobę Creutzfeldta-Jakoba, zwaną też chorobą szalonych krów.

Podejrzewa się, że instrumenty te zostały wcześniej użyte na kimś z tą chorobą, a następnie nie zostały dobrze wysterylizowane. Normalne procedury sterylizacji w szpitalu redukują, ale nie eradykują protein, które powodują CJD.

Wydział zdrowia w New Hampshire wystosował komunikat odnośnie tych wydarzeń: - Ryzyko kontaktu z proteinami powodującym CJD poprzez narzędzia chirurgiczne najpierw zidentyfikowano w New Hampshire. Następnie tych samych instrumentów użyto w Massachussets. Jednak ryzyko CJD u pacjentów z Massechusetts jest ekstremalnie niskie, gdyż osoby te przeszły operację rdzenia kręgowego, a nie mózgu.


Niestety nie ma możliwości przeprowadzenia testów w kierunku choroby Creutzfeldta-Jakoba jeszcze za życia potencjalnego pacjenta – potwierdza się ją, bądź nie, jedynie za pomocą autopsji.

Rzecznik wydziału zdrowia Massachussetts, Anne Roach, mówi: - Instrumenty użyte na wszystkich tych pacjentach były rutynowo oczyszczone przed i po operacjach chirurgicznych, ale prion, który powoduje chorobę Creutzfeldta-Jakoba, nie jest kompletnie niszczony przez standardowe procedury sterylizacji, przeprowadzane w szpitalach.

Zrealizowano już autopsję pierwszego pacjenta, który jest uważany za źródło skażenia, ale rezultaty tego badania jeszcze nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Choroba CJD jest podobna do choroby szalonych krów, ale nie jest powiązana z konsumpcją wołowiny. Pojawia się spontanicznie, a naukowcy nie znają jej przyczyny. Nie ma też na nią żadnego lekarstwa.

Objawy CJD obejmują: pogarszającą się pamięć, zmiany osobowości, ślepotę, nagłe dziwne ruchy.

Komentarze do: Trzynastu amerykańskich pacjentów zagrożonych śmiertelną chorobą mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz