Szukaj

Truvada - nowy lek na wirusa HIV

Podziel się
Komentarze0

Truvada jest pierwszym środkiem zatwierdzonym jako lek zapobiegający AIDS. Przeznaczony jest dla osób zdrowych, ale szczególnie narażonych na zakażenie wirusem HIV, np. partnerów osób chorych na AIDS. Lek zawiera tzw. antyretrowirusa, który hamuje HIV, w tym przypadku są nim Tenofovir i Emtrycytabina. Składniki Truvady docierają do DNA komórek i do układu immunologicznego zarażając go i nie dopuszczając do niego wirusa HIV.Tabletki Truvady zażywa się raz dziennie, popijając niewielką ilością wody. Badania na osobach heteroseksualnych wykazały zmniejszenie ryzyka zakażenia aż o 75% a na homoseksualistach o 73%. Truvadę można zażywać wraz z innymi lekami.

Niestety Truvada powoduje skutki uboczne, najczęściej są to zawroty i bóle głowy, biegunka, wymioty i zmęczenie. Lek jest niebezpieczny dla osób poniżej 18 roku życia. Nie poleca się go pacjentom dializowanym, osobom z ciężką niewydolnością nerek i zapaleniem wątroby (WZW typu B lub C).


Truvada nie jest lekiem dla chorych na AIDS, gdyż nie wyleczy ich z choroby, ale może ochronić ich partnerów przed zakażeniem. Mimo tego, podczas stosunku powinno się używać prezerwatyw, gdyż lek nie chroni w 100 procentach, poza tym wirus może się mutować i stać się odpornym na Tenofovir.

Truvada jest dostępna w wielu miejscach na świecie, produkowana jest w USA i stamtąd wysyłana. Jest lekiem na receptę, dlatego może być przepisywana przez lekarzy. W Niemczech leczenie Truvadą kosztuje ok. 12 000 euro, opakowanie 30 tabletek kosztuje 800 euro.

Lekarze obawiają się, że gdy ludzie zaczną używać Truvadę przestaną stosować prezerwatywy, co może spowodować nie tylko wzrost zachorowań na AIDS, ale również inne choroby przenoszone drogą płciową, np. syfilis lub opryszczkę. Istnieją obawy, że wirus HIV może uodpornić się na ten lek, nie ma również całkowitej pewności jak Truvada wpływa na organizm kobiecy.

Komentarze do: Truvada - nowy lek na wirusa HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz