Szukaj

Tłuszcz powoduje reumatoidalne zapalenie stawów

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy właśnie odkryli, że komórki tłuszczowe w kolanie wydzielają proteinę powiązaną z zapaleniem stawów. Badanie przeprowadzono na myszach, ale naukowcy mają nadzieję, że jego rezultaty uda się przełożyć wkrótce na ludzi. Być może dzięki temu uda się opracować nowe terapie genowe, które przywrócą nadzieję milionom chorym na całym świecie.Artykuł ukazał się w Journal of Immunology.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, stopniowo niszcząca kości, mięśnie, stawy i chrząstkę.

Dr Nirmal Banda z University of Colorado School of Medicine mówi: - Odkryliśmy, że tłuszcz w stawach kolan wydziela proteinę zwaną proczynnikiem D, która powoduje wzrost innej proteiny, zwanej czynnikiem D, powiązanej z zapaleniem stawów. Bez czynnika D nasze myszy laboratoryjne nie chorowały na reumatoidalne zapalenie stawów.

Aktualnie dr Banda pracuje nad terapią genową, która pozwoliłaby wyeliminować tę proteinę w konkretnych miejscach w stawie kolanowym. Naukowiec dodaje, że poszukuje także szczepionki, leków lub inhibitorów, które zatrzymywałyby miejscowo wydzielanie proczynnika D.


Jego celem jest zatrzymacnie choroby, zanim się rozwinie i doprowadzi do zniszczenia stawu.

Czynnik D to część złożonego systemu, w którym znajduje się ponad 40 protein pomagających ciału w walce z bakteriami i innymi patogenami. Dr Banda odkrył w swoich najnowszych badaniach, że usunięcie czynnika D u myszy pozwala zahamować reumatodialne zapalenie stawów, nie wpływając na pozostały system, który zwalcza infekcje.

– Wiemy, że tłuszcz jest normalnie obecny w całym ciele. Ale nie wiedzieliśmy do tej pory, że tłuszcz wydziela tę proteinę, która dosłownie wyzwala proces chorobowy zapalenia stawów – mówi dr Banda. – Dzieje się tak we wszystkich stawach, nie tylko w kolanie. A to oznacza, że nowy lek opracowany na podstawie tych wyników powstrzyma reumatoidalne zapalenie w całym organizmie.

Komentarze do: Tłuszcz powoduje reumatoidalne zapalenie stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz