Szukaj

Szybka utrata słuchu może być objawem choroby Creutzfeldta-Jakoba

Podziel się
Komentarze0

Jak twierdzi zespół naukowców z Henry Ford Hospital, szybka utrata słuchu może być objawem rzadkiej, śmiertelnej choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD), a każdy pacjent z podobnymi objawami powinien być zbadany pod kątem wystąpienia CJD. Taką tezę naukowcy postawili po zbadaniu przypadku 67-letniego pacjenta, który w ciągu dwóch miesięcy stopniowo tracił słuch w obu uszach. Na podstawie badań ostatecznie postawiono diagnozę CJD.Choroba Creutzfeldta-Jakoba często mylona jest z tak zwaną "chorobą szalonych krów" i mimo że obie pochodzą z tej samej rodziny schorzeń prionowych, różnice miedzy są znaczne.

W obu jednak przypadkach tych nieuleczalnych chorób nieodłącznym wspólnym mianownikiem jest utrata pamięci, demencja, zaburzenia myślenia oraz mimowolne ruchy ciała.

Choroba objawia się powstawaniem w mózgu dziur, w wyniku czego w tkankach powstają nieodwracalne zmiany, wyglądem przypominające gąbkę.

Dokładny raport z przypadku 67-letniego pacjenta zostanie przedstawiony 19 marca podczas corocznego posiedzenia naukowego American Academy of Neurology w San Diego.

Jak twierdzi Ahmad Riad Ramadanu, neurolog z Henry Ford i główny autor pracy, gdy chorego poddano leczeniu, nie miał on jeszcze znaczących zmian chorobowych, poza postępującą utratą słuchu w obu uszach oraz szumami usznymi (często spotykane odczucie "dzwonienia”, towarzyszące utracie słuchu).

- U pacjenta jednak rozpoznano potem objawy typowe dla CJD, takie jak postępujący spadek poznawczy. W czasie pobytu chorego w szpitalu, pacjent wykazywał również oznaki ataksji (brak koordynacji), i mioklonie (spastyczny skurcz mięśni) - komentuje Ramadan.

Podczas badania wykryto obecność, między innymi, charakterystycznego rodzaju białka (prion) i innych czynników, które jednoznacznie wskazywały na CJD. W wyniku leczenia, niestety, słuch pacjenta się nie poprawił, a po miesiącu chory zmarł.

Jest to zaledwie czwarty taki przypadek w historii badań medycznych, kiedy to utrata słuchu, taka jak u 67-latka, została rozpoznana jako pierwszy objaw choroby Creutzfeldta-Jakoba.

Ten "sensoryczno-nerwowy ubytek słuchu", zwany także "nerwową głuchotą", jest najczęstszą przyczyną trwałej utraty słuchu, mającej podłoże w schorzeniach ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub centralnego ośrodka słuchowego w mózgu lub w pniu mózgu.

Na przykładzie tego pacjenta naukowcy stwierdzili, że wszelkie przypadki z objawami szybkiej postępującej utraty słuchu powinny być badane pod kątem CJD.

 

 

 

Komentarze do: Szybka utrata słuchu może być objawem choroby Creutzfeldta-Jakoba

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz