Szukaj

Szumy uszne - jak sobie z tym radzić?

Podziel się
Komentarze0

Szmery, brzęczenie, dzwonienie albo gwizdanie w uszach? To bardzo mocno przypomina tak zwane szumy uszne. Niezależnie od tego, czy są one prowizoryczne, na przykład po wieczorze spędzonym w głośnym lokalu, czy też może trwają nieprzerwanie od dawna, szumy uszne nie są nieszkodliwe i bardzo mogą utrudnić życie. Co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie szumy uszne?

Podstawową czynnością jest skonsultowanie problemu z lekarzem. Lekarz spróbuje określić razem z nami przyczyny ich pojawiania się (ekspozycja na hałas, powtarzające się zapalenie ucha, problemy z zębami, problemy psychologiczne...), z jednej strony, aby uniknąć ich zaostrzenia, a z drugiej- aby spróbować je wyleczyć, zajmując się tym, co je sprowokowało (szczególnie w przypadku problemów ze stawem szczęki i z krzywym zgryzem).
Szumami usznymi, trudnymi do wyleczenia w 100%, można się jednak zająć na wielu poziomach:
  • psychologicznym (aby pomóc w lepszym znoszeniu tej dolegliwości),
  • medycznym (aby zmniejszyć intensywność szumów usznych i ewentualnie głuchotę, która im towarzyszy).
Czekając na cudowne lekarstwo, najlepiej jest chronić swoje uszy przed nadmiernym hałasem, który jest pierwszą przyczyną szumów usznych.


Co to są szumy uszne?


Według badania brytyjskiego, około 19% populacji w mieście cierpi z powodu szumów usznych. Szumy uszne to hałas, szmery, gwizdanie słyszane przez pacjenta, trudne do wyjaśnienia, ponieważ nie dobiegają z zewnątrz. Często znikają spontanicznie. Zakłócające naszą codzienność, gwizdy i szmery te mogą mieć wiele różnych przyczyn. Pacjenci, którzy cierpią na szumy uszne, słyszą, w obydwu albo w jednym uchu, szmery, gwizdy, hałas, dzwonienie...Hałas ten może się pojawiać i być postrzegany w sposób stały albo może pojawiać się w sposób rytmiczny, podążając, na przykład, za biciem serca albo rytmem oddechu. Intensywność tych hałasów jest zmienna. Szumy uszne mają tendencję do męczenia i irytowania pacjenta, a jego sen może na tym poważnie ucierpieć. Inne symptomy również są często wiązane z gwizdaniem w uszach: wrażenie zatkanego ucha, ból w uchu, głuchota, bóle głowy, trzaskanie i strzelanie w stawach szczęki, nadwrażliwość słuchowa...Rozróżniamy wiele rodzajów szumów usznych:
  • szumy uszne obiektywne (znane także jako szumy rzekome, szumy somatyczne, dźwięki ciała): są one raczej rzadkie, dotyczą 5% chorych, mogą być słyszane nie tylko przez pacjenta, ale także przez otoczenie, przy pomocy ucha albo stetoskopu. Mogą być wywołane problemem z krążeniem (anewryzm, czyli miejscowe rozszerzenie naczynia krwionośnego spowodowane zwyrodnieniem jego ścian), albo problemem z mechaniką ucha.
  • Szumy uszne subiektywne: zdarzaja się najczęściej. Pacjent jest jedynym, który te szumy słyszy.
Co jest przyczyną szumów usznych?Szumy uszne obiektywne mogą mieć dwa typy przyczyn:


przyczyny mechaniczne
: zatkana trąbka Eustachiusza albo zbyt szeroko otwarta (słyszy się więc przechodzące przez nią powietrze);

przyczyny związane z krążeniem: pacjent słyszy płynącą krew, która przechodzi przez zdeformowane naczynie krwionośne właśnie wyżej wspomniany anewryzm).


W przypadku szumów usznych subiektywnych, przyczyny są o wiele trudniejsze do określenia. Mogą być wywołane stresem, problemem z zębami albo hałasem. Problemy z krzywym zgryzem także mogą być przyczyną szumów usznych. Jeśli szumy uszne pojawiają się po leczeniu dentystycznym, można rozważać i tę hipotezę, ponieważ wykonane zabiegi mogą zmienić sposób, w jaki zachodzą na siebie szczęki. Szumy uszne są często obecne wieczorem, kiedy idziemy spać, a to z powodu niepokoju, który się wtedy czasami pojawia, z powodu zapadnięcia ciszy, dzięki której stają się bardziej słyszalne, albo też po prostu z powodu pozycji leżącej, która sprawia, że krew idze do głowy. Tytoń i alkohol razem, jak również choroby kardiowaskularne (nadciśnienie, miażdżyca tętnic), mogą także sprzyjać pojawianiu się szumów usznych. Starzejąc się, ludzie starsi często cierpią z powodu szumów usznych związanych z spadkiem zdolności słyszenia. Szumy uszne mogą mieć także źródło neurologiczne: guz, uszkodzenie  czaszki, traumy...Jak leczyć szumy uszne?


Leczenie uśmierza szumy uszne, ale nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Na nieszczęście, naprawdę nie ma opracowanej żadnej terapii, która pozwalałaby całkowicie ulżyć chorym. Niektóre terapie leczące szumy uszne pozwalają usprawnić krążenie krwi w uchu. Pacjentom można także przepisywać leki nasenne, szczególnie tym, którzy cierpią na szumy uszne pojawiające się wieczorem. Leki antydepresyjne i anksjolityczne są także czasami wskazane. Ale pacjent powinien się także odwołać do pomocy wsparcia psychologicznego, które pozwoli mu ograniczyć przyjmowanie leków oraz znaleźć inne rozwiązanie problemów związanych z niepokojem i stresem. Zróżnicowana i zbilansowana dieta jest niezbędna. A w szczególności, bardzo ważne jest dostarczanie witaminy B1 i powinno być bezwzględnie zapewnione: witamina ta uczestniczy w przekazywaniu wiadomości nerwowej. Brak witaminy B1 może wywołać problemy nerwowe. Zaprzestanie picia alkoholu, rzucenie papierosów oraz narkotyków jest również mocno zalecane. Powinno się także unikać hałaśliwych miejsc. Kiedy pacjenci cierpią na krzywy zgryz, leczeniem szumów usznych powinien się zająć także chirurg dentystyczny.


Na czym konkretnie polega leczenie szumów usznych?


Należy skupić się na trzech celach. Pierwszym jest polepszenie tolerancji, na wiele sposobów, przy pomocy, bądź nie, lekarstw, przy pomocy terapii poznawczej i zachowawczej, albo też przy pomocy technik przyzwyczajania pacjenta do sytuacji. Drugim celem jest poprawa słuchu. Większość szumów usznych dotyczy ucha mniej lub bardziej gorzej słyszącego. Słuch jest więc nie tylko słabszy i mniej skuteczny, ale także sytuacja staje się dla chorego nieprzyjemna, z powodu szumów. A im bardziej dana osoba wysila ucho, żeby dobrze słyszeć, tym bardziej postrzega właśnie szumy uszne.

Polepszenie słuchu jest więc drugim celem. Można tego dokonać dzięki operacji chirurgicznej albo założeniu protezy słuchowej. Sytuacja jest trudniejsza, kiedy ucho jest bardzo albo kompletnie głuche, a więc bez możliwości skorzystania z protezy. Aby umożliwić słyszenie dźwięków, można pacjentowi także zaproponować stymulację elektryczną. Trzecim celem jest walka z samym mechanizmem szumów usznych. W rzeczywistości, aby wyjaśnić pojawianie się szumów usznych, można powiedzieć krótko, iż istnieje jeden dominujący mechanizm, a przynajmniej w fazie początkowej: jest to hiperaktywność nerwowa na drogach słuchowych. To właśnie ta nadaktywność jest postrzegana jako dźwięk, który właśnie określamy jako szumy uszne. W skrócie, wygląda to tak, jakby nerwowe drogi słuchowe cierpiały na swojego rodzaju „epilepsję”. Poza tym, aktualnie jest przeprowadzane wiele badań nad lekarstwami, które być może będą mogły być wstrzykiwane do ucha.

Komentarze do: Szumy uszne - jak sobie z tym radzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz