Szukaj

Jak sprawdzić czy niemowlę wystarczająco dużo je?

Podziel się
Komentarze0

Karmiąc maluszka butelką jesteśmy w stanie kontrolować ilość pokarmów, którą mu podajemy. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy bobas jest karmiony piersią. Wówczas nie mamy możliwości ocenić czy maluch zjadł wystarczającą ilość pokarmów. Jak to sprawdzić? Oto kilka cennych rad.Jeśli karmisz swoją pociechę piersią i nie jesteś w stanie stwierdzić, czy przyjmuje ona wystarczającą ilość pożywienia, warto dokładniej przyjrzeć się poniższym kryteriom. Pomogą ci one ocenić, czy dostarczasz swojemu bobasowi wystarczająca ilość pożywienia. W tym celu kontroluj czy dziecko:

  • Przynajmniej pięć razy dziennie oddaje stolce przypominające musztardę
Niemowlę przyjmujące wystarczającą ilość pokarmu średnio 5 razy dziennie oddaje wodniste stolce, które kolorem i konsystencją przypominają musztardę. Z czasem, ilość oddawanych stolców ogranicza się do jednego lub dwóch dziennie.

  • Pieluchy są mokre, gdy je zmieniasz przed każdym karmieniem
Mokre pieluchy również świadczą o tym, że maluszek spożywa wystarczającą ilość pokarmu. Dziecko przyjmujące prawidłową ilość pokarmów średnio oddaje mocz 8-10 razy dziennie. Jeśli więc, twój maluszek  ma bez przerwy mokre pieluchy możesz być pewna, że spożywa wystarczającą  ilość pokarmów, by prawidło się rozwijać.

  • Mocz jest bezbarwny
O prawidłowym odżywianiu dziecka świadczy również kolor oddawanego moczu. Jeśli na pieluszce dziecka zaobserwujesz żółty lub ceglasty mocz jest to sygnał, iż bobas nie przyjmuje wystarczającej ilości płynów. Wówczas należy zwiększyć ilość podawanych dziecku płynów.


  • Słyszysz częste popłakiwanie i niekiedy krztuszenie się mlekiem podczas karmienia
Maluszek spożywając pokarm z piersi matki  często krztusi się jego nadmiarem. Inne dzieci natomiast pijąc mleko z piersi matki robią to bardzo cicho. Nie powinno cie to martwić w momencie, gdy bobas prawidłowo przybywa na masie. Jeśli jednak pomimo regularnego spożywaniu pokarmu maluch nie rozwija się prawidłowo może to świadczyć o tym, nieprawidłowo ssie pierś.


  • Dziecko wygląda na szczęśliwe i zadowolone po każdym karmieniu
Po karmieniu piersią maluszek powinien być zadowolony i szczęśliwy, gdyż jego potrzeby fizjologiczne zostały zaspokojone. Natomiast dzieci, u których bezpośrednio po karmieniu obserwuje się złość i płacz z reguły nie są wystarczająco najedzone. Wówczas prócz marudzenia i rozdrażnienia można u nich zaobserwować ssanie palców.

  • Twoje piersi bywają przepełnione
Nabrzmiałe piersi matki wypełnione mlekiem to również sygnał świadczący o spożywaniu odpowiedniej ilości pokarmu przez bobasa. Piersi matki karmiącej powinny być pełniejsze rano lub po paru godzinach od ostatniego karmienia, natomiast bezpośrednio po karmieni opróżnione. Taka sytuacja świadczy o tym, że piersi kobiety napełniają się regularnie a dziecko jedząc opróżnia je, więc tym samym spożywa prawidłową ilość pokarmu.

  • Odczuwasz przepełnienie piersi lub wyciekanie pokarmu
W czasie karmienie większość kobiet czuje jak mleko w czasie ssania spływa kanałami mlecznymi do brodawki. Jednak nie każda karmiąca matka jest w stanie to wyczuć, dlatego ciężko jest jej ocenić czy maluch ssąc połyka mleko czy powietrze. Jeśli jednak bobas prawidłowo przybiera na wadze nie ma powodu do zmartwień.

  • Nie miesiączkujesz przez pierwsze trzy miesiące po porodzie
Kobiety karmiące swoje maleństwa w sposób naturalny nie miesiączkują przez co najmniej 3 miesiące od porodu. Przedwczesne pojawienie się miesiączki może spowodować zakłócenia w karmieniu na skutek obniżenia poziomu hormonów, a w rezultacie niewystarczającą produkcję mleka.

Komentarze do: Jak sprawdzić czy niemowlę wystarczająco dużo je?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz