Szukaj

Szczepionka spowolni postępowanie infekcji HIV?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy hiszpańscy dokonali znaczącego postępu w walce z AIDS. Udało im się opracować szczepionkę, która jest w stanie spowalniać rozwój infekcji u osób seropozytywnych. Dr Felipe Garcia, jeden z badaczy ze szpitala Clinic w Barcelonie, mówi: udało nam się „przekazać” instrukcje do układu odpornościowego, aby nauczył się zwalczać wirusa, czego nie potrafi robić w sposób naturalny.Badanie przedstawione zostało w Science Translational Medicine.

Naukowcy wyjaśniają, że przeprowadzili próby na 40 pacjentach, którzy przerwali swoją terapię antyretrowirusową.

Okazało się, że szczepionka jest w stanie kontrolować czasowo replikację wirusa z maksymalną redukcją ciężaru wirusowego o ponad 90% w porównaniu do ciężaru początkowego.

Rezultat jest podobny do odpowiedzi uzyskanej przy monoterapii posługującej się lekami antyretrowirusowymi. Leki te działają hamując na różnych etapach replikację wirusa HIV. Ale szczepionkę różni od nich to, że ta pierwsza czasowo sprawia, że zażywanie tych drugich nie jest konieczne.


Jest to ważne, ponieważ codzienna i dożywotnia terapia antretrowiusowa jest uciążliwa dla pacjentów z powodu możliwych skutków toksycznych długoterminowych. Poza tym, jest droga.

Na dzień dzisiejszy, szczepionka pozwala zredukować obciążenie wirusowe maksymalnie na jeden rok – po tym okresie pacjenci muszą znów zacząć zażywać leki antyretrowirusowe. Ale zachęceni tymi rezultatami, lekarze nie przestają kontynuować swoich prac.

Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się usprawnić szczepionkę i połączyć ją z innymi szczepionkami terapeutycznymi. Dotarcie do aktualnych wyników zajęło nam 7 lat, a planujemy pracować w tym duchu jeszcze 3 – 4 kolejne, mówi Josep Maria Gatel, szef jednostki chorób zakaźnych szpitala Clinic oraz kierujący zespołem naukowców.

Komentarze do: Szczepionka spowolni postępowanie infekcji HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz