Szukaj

Szczepionka przeciwko AIDS wkrótce będzie testowana w Marsylii

Podziel się
Komentarze0

Jak donosi magazyn La Provence, wkrótce w Marsylii zacznie się próba kliniczna mająca na celu przetestowanie skuteczności szczepionki terapeutycznej przeciwko HIV. W projekcie weźmie udział 48 seropozytywnych uczestników. Testy zostaną przeprowadzone przez naukowców z laboratorium biologii strukturalnej szpitala Timone.Zespołem będzie kierować dr Erwann Loret, który jest wynalazcą molekuły anty-AIDS, czyli bazy szczepionki.

Molekuła anty-AIDS namierza proteinę TAT, produkowaną przez HIV. Proteina ta uczestniczy w rozwoju wirusa, a następnie w jego namnażaniu w zakażonych komórkach.

Białko to oddziałuje również na układ odpornościowy gospodarza – nie pozwala na „oczyszczanie” skażonych komórek. Stąd też zainteresowanie „obezwładnieniem” tej proteiny.

Terapeutyczna szczepionka już została przetestowana na zwierzętach i wykazała się obiecującym działaniem. Następny etap będzie więc polegał na ocenie jej skuteczności u człowieka.

Ale, aby było to w ogóle możliwe, naukowcy musieli poświęcić się ponad 10 latom mrówczej pracy, opublikować dziesiątki artykułów naukowych, a przede wszystkim – zdobyć dofinansowanie.


Wszystkie te wysiłki zaczęły jednak przynosić owoce: władze zdrowotne dały pozwolenie finalne w zeszłym tygodniu na przeprowadzenie badań na ludziach.

Dr Loret mówi: testy powinny zacząć się w ciągu kolejnych dni, w jednostce chorób zakaźnych Conception.

Kierować nimi będzie dr Isabelle Ravaux, która wyjaśnia: próba potrwa jeden rok. Następna ma się zacząć zaraz po niej, z większą grupą pacjentów (80 osób). Podamy 3 zastrzyki w różnych dawkach, w zależności od grupy pacjentów, aby ocenić, jaka dawka jest najskuteczniejsza. Jedna z grup otrzyma placebo.

Pierwsze zastrzyki będą podawane w ciągu kilku kolejnych tygodni, już po tym, jak wszyscy pacjenci zostaną dokładnie poinformowani i wyraźnie się zgodzą na przeprowadzenie prób, sprecyzowała jeszcze uczona.

Przez rok trwania próby, uczestnicy będą bardzo rygorystycznie obserwowani. Będą musieli stawiać się regularnie na kontrole do placówki, aby lekarze mogli ocenić ich stan.

Wszyscy uczestnicy są aktualnie leczeni triterapią. Będą musieli przerwać to leczenie przez 2 miesiące, aby specjaliści mogli ocenić skuteczną dawkę szczepionki, dodaje dr Ravaux.

Celem szczepionki jest zredukowanie infekcji HIV poprzez zablokowanie wirusa, dzięki czemu pacjenci mogliby uniknąć dożywotniego przestrzegania triterapii, z którą wiążą się ciężkie skutki uboczne.

Francuskie badania mają więc kluczowe znaczenie, ale dr Loret pozostaje ostrożny: nie chcemy dawać chorym fałszywej nadziei.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko AIDS wkrótce będzie testowana w Marsylii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz