Szukaj

Szczepionka przeciw HIV zaraziła 41 uczestników próby klinicznej

Podziel się
Komentarze0

Kolejna eksperymentalna szczepionka przeciw HIV okazała się bardziej niebezpieczna niż sam wirus. Ponad 40 mężczyzn, którzy uczestniczyli w próbie nazwanej HVTN 505, odkryło ostatnio, że zostali zarażeni wirusem HIV pochodzącym ze szczepionki. Badanie, które natychmiastowo przerwano, było ufundowane przez rząd amerykański.Na początku - w 2009 - próba prowadzona przez National Institutes of Health obejmowała ponad 2 500 mężczyzn z 19 miast amerykańskich. Wiadomym było, że wszyscy z nich uprawiali seks z mężczyznami bądź z osobami transseksualnymi.

Połowa uczestników otrzymała eksperymentalną szczepionkę HVTN505, a druga połowa placebo. Niestesty, ostatnie badania bezpieczeństwa wykazały, że 41 osób z grupy HVTN 505 zaraziło się HIV, mimo szczepienia.

Jedynie 30 mężczyzn z grupy placebo spotkał ten sam los, co oznacza, że ryzyko w grupie zaszczepionych było o 37% większe.

Według ostatniego raportu, szczepionka całkowicie nie sprawdziła się pod kątem redukowania ilości wirusa HIV we krwi (ciężar wirusowy), co jest kluczowym kryterium powodzenia.


W rezultatcie NIH ogłosił, iż przestanie podawać ludziom bezużyteczną szczepionkę, która najwidoczniej „oszukała” wielu uczestników, którzy uwierzyli, że są chronieni przed infekcją.

National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) w dalszym ciągu jednak uważa, że szczepionka przeciw HIV to jedno z licznych oblicz skutecznej prewencji AIDS, dlatego badania w tym kierunku nie zostaną przerwane.

Instytut dodaje, że będzie monitorował zdrowie uczestników nieszczęsnego badania przez kolejne pięć lat co najmniej.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy szczepionka przeciw AIDS zawodzi w badaniach.

Przypomnijmy, że 2007 inna eksperymentalna szczepionka przeciw HIV, znana jako V520, opracowywana przez Merck, została wyeliminowana z dalszych badań po tym, jak odkryto, że nie tylko nie zapobiega infekcjom, ale także zwiększa ciężar wirusowy we krwi uczestników.

W 2008 kolejna eksperymentalna szczepionka spowodowała, że zaszczepieni nią ludzie byli jeszcze bardziej podatni na infekcję HIV.

Komentarze do: Szczepionka przeciw HIV zaraziła 41 uczestników próby klinicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz