Szukaj

Światowy Dzień Astmy: Nie ma powodów do świętowania

Podziel się
Komentarze0

5 milionów pacjentów w Polsce choruje na astmę. Na świecie jest ich blisko 300 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu piętnastu lat liczba astmatyków może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. Astmatycy w Polsce nie mają łatwego życia. Po ostatnich zmianach na liście refundacyjnej ceny leków na astmę drastycznie wzrosły. Zła sytuacja pacjentów będzie tematem przewodnim Światowego Dnia Astmy.- Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – Ważne jest dobranie odpowiedniej terapii i zachowanie jej ciągłości, co uchroni pacjentów od nawrotów choroby. To jednak utrudnia nasz system opieki zdrowotnej. 1 marca br. na liście refundacyjnej pojawiły się ponad 10-krotnie wyższe ceny leków na astmę. Do tej pory nie mogę uwierzyć kiedy patrzę na rachunek z apteki – mówi Stanisław Skupień z Warszawy, który od wielu lat choruje na astmę. – Czy tak powinien wyglądać dostęp do leczenia dla emeryta w Polsce?

Są też pacjenci, którzy z powodu wzrostu cen nie wykupują leków. Według niezależnego ośrodka badawczego IMS Health stanowią oni 25% wszystkich chorych na astmę w naszym kraju. – Nie powinno się dopuszczać do tego typu sytuacji – komentuje prof. Piotr Kuna, pulmonolog. – Zamiast oszczędności koszty wzrosną, gdyż zaostrzenie choroby może doprowadzić do hospitalizacji a to kosztuje NFZ znacznie więcej niż leki. Mimo niekorzystnych opinii specjalistów i pacjentów przedstawiona pod koniec kwietnia nowa lista leków refundowanych nie zawiera żadnych zmian dla astmatyków.My, pacjenci stajemy przed trudnym wyborem – leczyć się, czy nie? – dodaje Stanisław Skupień.


- Światowy Dzień Astmy, który w tym roku przypada 7 maja, powinien uczyć, jak żyć z astmą
– mówi dr Dąbrowiecki. – Przy tej okazji warto też podkreślać, że do odpowiedniego kontrolowania choroby potrzeba nie tylko zaangażowania pacjentów i lekarzy, ale również resortu zdrowia.

Czym jest astma?

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym oskrzeli wywołanym najczęściej alergią. Jej przyczyną mogą  być również zakażenia wirusowe lub bakteryjne, czynniki zawodowe, nietolerancja aspiryny lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych. Astma jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak dziedziczy się tylko predyspozycję do wystąpienia choroby. Wpływ dodatkowych czynników, takich jak ekspozycja na alergen, infekcje, czynniki środowiskowe sprawia, że choroba się rozwija.

Leczenie astmy

Leki podawane są najczęściej w dwóch postaciach: w postaci inhalacji lub w tabletkach. W ciężkich stanach astmatycznych stosuje się również zastrzyki. Nowoczesne leczenie astmy polega na połączeniu leku przeciwzapalnego i objawowego w jednym inhalatorze. Taka terapia wymaga jednak ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym i prawidłowego – również w sposobie przyjmowania, rodzaju inhalatora - stosowania leków.

Brak objawów astmy u chorego nie może spowodować przerwania leczenia. Nieleczona astma może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i jej powikłań, w tym niewydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami pod postacią udarów mózgu, zawałów serca, niewydolności układu krążenia, zaburzeń czynności wątroby i nerek, zaburzeń wytwarzania krwinek czerwonych wynikających z niedotlenienia organizmu.

Komentarze do: Światowy Dzień Astmy: Nie ma powodów do świętowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz