Szukaj

Światowej klasy ortopedia w Med Polonii

Podziel się
Komentarze0

W dniach 26 i 27 lutego w poznańskim szpitalu Med Polonia odbył się I Międzynarodowy Kurs Techniki Operacyjnej LARS. Jest to zaawansowana metoda leczenia uszkodzeń ortopedycznych. Frekwencja była stuprocentowa. Med Polonia gościła ponad 40 lekarzy z całego świata. Jednym z prelegentów był doktor Jacques-Philippe Laboureau, wynalazca i propagator tej formy leczenia.LARS to gama syntetycznych więzadeł, które znajdują rozmaite zastosowanie - od rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana, po operacje stawów skokowych i ramiennych. Zaprojektowane są w taki sposób, aby naśladować naturalne, anatomiczne włókna więzadeł. Dzięki temu mogą być używane w połączeniu z zachowanymi fragmentami więzadeł własnych pacjenta lub w połączeniu z przeszczepioną od niego tkanką. Technika LARS skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, osób aktywnie spędzających czas, a także sportowców zawodowych i amatorów. Pomaga leczyć, częste w tych grupach, rozmaite formy zerwania ścięgien.

Podczas dwudniowego szkolenia w Med Polonii można było nie tylko posłuchać wykładów lekarzy specjalistów, na czele z Jacques-Philippe Laboureau, ale również obejrzeć monitorowane z sali operacyjnej zabiegi. - Wśród wielu zalet tej metody warto wymienić możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności ruchowej, skrócony czas operacji, mniejszy ból pooperacyjny oraz brak unieruchomienia – podkreśla doktor Klaudiusz Kosowski, konsultant koordynator w ortopedii i traumatologii szpitala Med Polonia. – Jesteśmy niezwykle dumni, że to właśnie w naszym szpitalu odbyło się tak ważne dla środowiska ortopedii wydarzenie –  dodaje.


Warto podkreślić niepodważalne plusy techniki LARS: szybki powrót pełnego zakresu ruchu możliwy jest już po 3 tygodniu (minimalna inwazyjność zabiegu), minimalny zanik mięśni, mniejszy ból (prawie 90 proc. pacjentów nie odczuwa bólu pooperacyjnego) oraz mniejszy obrzęk (95 proc. pacjentów nie ma obrzęku po operacji).

Rekonstrukcje więzadeł stawowych z użyciem implantów LARS wykonywane są w Polsce od maja 2008 r. Pierwszy tego typu zabieg przeprowadzono w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej w Warszawie w Szpitalu Bródnowskim. Do chwili obecnej wykonano w Polsce ponad 200 rekonstrukcji więzadłowych przy wykorzystaniu tej techniki. W Poznaniu ośrodkami, które wykonują LARS są szpital na Lutyckiej i Med Polonia.

Komentarze do: Światowej klasy ortopedia w Med Polonii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz