Szukaj

Super-czuły test wykrywa choroby wcześniej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Imperial College w Londynie oraz University of Vigo opracowali super-czuły test mogący wykrywać choroby w bardzo wczesnym stadium. Informacja została opublikowana w najnowszym wydaniu magazynu Nature Materials.Działanie testu polega na wykrywaniu określonych molekuł w bardzo niskich stężeniach, czyli wtedy, gdy choroba znajduje się w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

Aktualnie naukowcy zbadali skuteczność zastosowania testów biosensorycznych do poszukiwania biomarkerów raka prostaty (PSA). Skuteczność została potwierdzona - test wykrył PSA, gdy jego stężenie wynosiło 0,000000000000000001 gramów na mililitr. Dotychczas stosowany w diagnostyce raka prostaty test immunoenzymatyczny wykrywał PSA w stężeniu 0,000000001 gramów na mililitr.


Naukowcy zgodnie twierdzą, że kwestią czasu jest stworzenie testów wykrywających inne choroby w równie wczesnych stadiach. Wiele z biomarkerów jest już znanych, więc zmiana testów do wykrywania innych chorób nie będzie trudna.

Wykrywanie chorób we wczesnych stadiach daje nadzieję na zupełne wyleczenie - nawet w przypadku nowotworów. Metoda testów biosensorycznych może pomóc także w określaniu ryzyka nawrotu choroby.

Teraz naukowcy pracują nad nowymi formami testów.

Komentarze do: Super-czuły test wykrywa choroby wcześniej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz