Szukaj

'SuperAgers' i tajemnice ich mózgów

Podziel się
Komentarze0

Mianem 'SuperAgers' określono osoby w podeszłym wieku, których mózgi wyglądają i zachowują się o wiele młodziej niż wskazywałby na to ich wiek. Naukowcy od dawna dociekają, co jest "nie tak" z mózgami osób starszych cierpiących na demencję. Natomiast profesor Emily Rogalski zastanowiło, co dobrego dzieje się z mózgami tych osób, które mimo zaawansowanego wieku wciąż mają wspaniałą pamięć. I czy tacy ludzie - wspomniani 'SuperAgers' - w ogóle istnieją?Ostatnie badania prof. Rogalski, pracownik naukowej Centrum Neurologii Kognitywnej i Choroby Alzheimera w Szkole Medycznej Feinberga Uniwersytetu Północnozachodniego, jako pierwsze wyodrębniły elitarną grupę osób w wieku 80 i więcej lat, których wspomnienia są tak ostre jak u ludzi o 20-30 lat młodszych.

Trójwymiarowe skany mózgów tych osób wyglądały tak młodo - a jeden z obszarów mózgu nawet młodziej - jak mózgi przebadanych osób w wieku średnim.

Profesor była zdumiona kondycją kory mózgowej – zewnętrznej warstwy wpływającej na pamięć, koncentrację i zdolność myślenia - u osób z grupy 'SuperAgers'.


W ich przypadku była ona dużo grubsza niż kora u pozostałych badanych powyżej 80 roku życia, u których wykazywała znamiona znacznego przerzedzenia, i zbliżona wielkością do kory osób z przedziału wiekowego 50-65 lat.

Dzięki wyodrębnieniu grupy osób starszych, które wydają się być wyjątkowo odporne na pogarszanie się pamięci i towarzyszący starzeniu zanik komórek mózgowych, Rogalski ma nadzieję poznać sekrety ich młodzieńczych mózgów.

Odkrycie to może być zastosowane w celu ochrony innych przed utratą pamięci, a nawet chorobą Alzheimera.

Tylko 10 procent ludzi, którzy "twierdzili, że mają znakomitą pamięć," spełniło kryteria badania. Aby zostać zdiagnozowanym jako 'SuperAger', uczestnicy badań musieli osiągnąć wyniki testów pamięci na poziomie lub powyżej normy osób z przedziału wiekowego 50-65 lat.

Większość członków grupy 'SuperAgers' zamierza udostępnić swoje mózgi na potrzeby doświadczeń.

"Badając ich mózgi możemy połączyć atrybuty żywej osoby z podstawowymi aspektami komórkowymi", stwierdziła Rogalski.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Journal of the International Neuropsychological Society.

Komentarze do: 'SuperAgers' i tajemnice ich mózgów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz