Szukaj

Studentki upijają się w rekordowym czasie

Podziel się
Komentarze0

Studentki upijają się – celowo – szybciej niż studenci. W dodatku prowadzą bardziej siedzący tryb życia niż koledzy. Tak wynika z badania naukowców z University of Vigo. Okazuje się, że ponad 56% studentek oddaje się libacjom alkoholowym, w porównaniu do 41,3% studentów. Prace ukazały się w Journal of Environmental Research and Public Health.Ekipa badawcza HealthyFit z University of Vigo przyjrzała się stylowi życia studentów (alkohol, narkotyki, sport, odżywianie) na podstawie 985-osobowej grupy.

Okazuje się, że zdecydowana większość studentów podejmuje niezdrowe zachowania. Na czoło wysuwa się wyjątkowo wysoka konsumpcja alkoholu.

Współautor badania, José Mª Cancela Carral mówi: kobiety wypijają więcej alkoholu na jednostkę czasu. To znaczy, nawet jeżeli mężczyźni piją częściej, to kobiety piją intensywnej, w krótkim czasie – zjawisko to jest znane jako hulaszcze picie.

Poza tym, 51,2% studentek prowadzi siedzący tryb życia (41,7% studentów). 20,9% kobiet oddaje się ćwiczeniom fizycznym; 38,6% mężczyzn.

Zaskoczeniem była także wysoka konsumpcja narkotyków – 30,9% kobiet i 44,9% mężczyzn. A to oznacza w przyszłości poważne problemy zdrowotne dla tych studentów, przede wszystkim powiązane z układem nerwowym, podkreśla José Mª Cancela Carral.


Co więcej, 16,6% studentek przejawia niezdrowy stosunek do jedzenia (8,8% mężczyzn), ale ten parametr zależał w dużej mierze od kierunku studiów. Na przykład, 19,2% studentów kierunków związanych z edukacją miało zaburzenia odżywiania, w porównaniu do 6,3% studentów kierunków dotyczących zdrowia.

W 2008 roku hiszpańskie uniwersytety uruchomiły sieć Healthy University Network, która ma promować zdrowy styl życia w całej Hiszpanii. Jak uważa Carral, większość uniwersytetów jednak nie robi nic w tej dziedzinie po dostaniu się na listę.

Rezultaty badania pokazują, że szkolenia oraz kursy informacyjne są niezbędne w tej dziedzinie, aby skutecznie promować zdrowy styl życia pośród studentów.

Ostatnie badanie zamieszczone w PNAS pokazało, iż gen RASGRF2 może być związany z predyspozycjami do upijania się. Gen ten ma regulować predyspozycje do picia nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ wpływa na aktywność neuronów i dopaminy.

Jednakże nie powinniśmy uważać, że ten pojedynczy gen jest przyczyną wszystkiego, istnieją bowiem także czynniki środowiskowe i inne geny związane z upijaniem się. Badanie to jedynie oferuje jedno z możliwych wyjaśnień, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na alkohol niż inni.

Komentarze do: Studentki upijają się w rekordowym czasie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz