Szukaj

Stroboskopowe okulary poprawiają pamięć wzrokową

Podziel się
Komentarze0

Trening z okularami stroboskopowymi podczas aktywności fizycznej stymuluje krótkotrwałą pamięć wzrokową i znacznie wzmacnia jej skuteczność. Efekt utrzymuje się do 24h.Greg Appelbaum, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Duke, jest autorem badania nad wpływem okularów stroboskopowych – zaprojektowanych i obecnie dystrybuowanych przez Nike SPARQ Sensory Perfromance – na ludzką pamięć.

Uczestnicy badania to kobiety i mężczyźni z uniwerysteckich drużyn piłki nożnej, koszykówki, i inni członkowie akademickiej społeczności.

Na początku wszyscy wypełnili komputerowy test na pamięć wzrokową. Następnie część badanych otrzymała specjalne okulary, których działanie można porównać do lampy stroboskopowej.

Nosząca je osoba widzi tylko krótkie urywki wizji. Żeby widzieć normalnie, musi zatem dostroić swoje postrzeganie do tempa pracy takich okularów. Właśnie to dostosowanie prowadzi do zauważalnego wzrostu efektywności pamięci. 


Druga grupa nosiła zwykłe okulary, z przezroczystymi szkłami, które nie ograniczały im widoku.

Przez cały czas trwania testu badani byli aktywni fizycznie i grali np. w dwa ognie.

Po wysiłku fizycznym uczestnicy po raz kolejny poddali się testowi na pamięć, który polegał na rozpoznaniu liter alfabetu, pojawiających się na krótko na ekranie komputera. Po jakimś czasie badanych proszono o wymienienie jednej z ośmiu liter.

Na łatwym poziomie proszono o to zaraz po tym, jak litery znikły z ekranu. Następnie po 2,5 sekundach od końca pokazu.

Ponieważ uczestnicy nie wiedzieli, o którą literę z kolei będą zapytani, musieli zapamiętać je wszystkie. Badanie wykazało, że pamięć wizualna osób trenujących z okularami stroboskopowymi wyraźnie się wzmocniła.

- Rozwój metod poznawania otaczającego nas świata jest niezwykle ważny i może przynieść same korzyści – tłumaczy Appelbaum – Nasze badania demonstrują jeden ze sposobów, w którym doświadczenie wizualne wspomaga ludzkie poznanie.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Stroboskopowe okulary poprawiają pamięć wzrokową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz