Szukaj

Sól - nie wysokie ciśnienie może być przyczyną bólu głowy

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Open sugeruje, że dieta z wysoką zawartością soli może być przyczyną nieznośnych bólów głowy. W badaniu prowadzonym przez Dr. Lawrence Appel, dyrektor Centrum Profilaktyki, Badań Epidemiologii i Badań Klinicznych w Johns Hopjins Medicine w Baltimore potwierdzono związek pomiędzy ciśnieniem krwi, a spożyciem wysokiej ilości soli powodującym bóle głowy.

Dolegliwości głowy są częstym problemem medycznym i jednym z najczęstszych zgłaszanych zaburzeń układu nerwowego. Na świecie, aż 46% dorosłych ma schorzenia związane z bólem głowy. Dr. Appel i jej zespół twierdzą, że obecne dane potwierdzają związek pomiędzy ciśnieniem krwi i bólem głowy. Według American Heart Association (AHA), większość ludzi w USA zużywa około 3400mg sodu na dobę, co jest dawką dwa razy większą niż sugerowana przez różne organizacje zdrowia.

W celu dalszego zbadania wpływu diety na występowanie bólów głowy, naukowcy przeprowadzili badanie, które składało się z trzech okresów 30 dniowych, w którym każdy uczestnik jadł żywność o wysokiej dawce sodu, następnie pośredniej dawce, by w ostatnim okresie spożyć niską jego zawartość. Na końcu uczestnicy wypełniali kwestionariusze na temat występowania bólu głowy. Wyniki wykazały, że ludzie, którzy jedli pokarmy bogate w sód - około 8 g dziennie odczuwali dolegliwości od strony głowy niż te osoby, które jadły żywność o niskiej zawartości sodu - około 4 g na dobę.

Ponadto, naukowcy twierdzą, że ich wyniki odbiegają od popularnego przekonania, że dieta bogata w owoce, warzywa i potas z niską zawartością tłuszczów nasyconych może złagodzić lub zapobiec schorzeniom. Co więcej, zespół badaczy twierdzi, że osoby dorosłe w Stanach Zjednoczonych konsumują zbyt duże ilości soli niż potrzebują, a zmniejszenie jego konsumpcji może zapobiec pewnym problemom związanym z dolegliwościami głowy. Mimo to, dr Appel wraz ze swoim zespołem uważa, że konieczne są dodatkowe badania, które dokładniej zbadają mechanizmy, które bezpośrednio pośredniczą pomiędzy spożyciem sodu, a różnymi schorzeniami.

Komentarze do: Sól - nie wysokie ciśnienie może być przyczyną bólu głowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz