Szukaj

Słońce i cytryna oczyszczą wodę?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z uniwersytetu Johns Hopkins (Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone) odkryli bardzo łatwy proces, który pozwala bardzo szybko wyeliminować bakterie z wody. Jest to proces nie tylko skuteczny, ale również tani. I może on ułatwić życie milionów ludzi na całym świecie, które nie mają dostępu do wody pitnej.Cytryna i słońce, zgrany duet

Okazuje się, że dodając cytrynę do wody wystawionej na słońce, badaczom udało się wyeliminować z tej drugiej bakterie szkodliwe dla człowieka. Chodzi tutaj, na przykład, o bakterie Escheirchia coli.

Jeszcze jedna dobra wiadomość: proces tej jest o wiele szybszy niż zwykła dezynfekcja słoneczna. Szczegółowo, odkrycie to zostało opisane w przeglądzie naukowym American journal of tropical medecine and hygiene.

Jak podaje organizacja UNICEF, około 780 000 000 ludzi na całym świecie, a w tym ponad 650 000 000 osób żyjących w strefach wiejskich, nie ma aktualnie dostępu do wody pitnej.

Badania oceniają, że globalnie, ponad połowa łóżek szpitalnych jest zajmowana przez pacjentów, którzy cierpią z powodu chorób związanych ze skażoną wodą, mówi doktor Kellogg Schwab z uniwersytetu Johns Hopkins, na czele tego badania.

Co więcej, brak czystej wody przyczynia się w dużej mierze do śmiertelności z powodu biegunek i odwodnienia, dodaje jeszcze doktor David Delienne, doradca regionalny UNICEF-u, odpowiedzialny za wodę i działający na rzecz Afryki zachodniej i centralnej.


Brak idealnej metody oczyszczania wody

Wiele technik oczyszczania wody w domu jest aktualnie używanych w krajach rozwijających się. Wystarczy wymienić tutaj pastylki z chloru, albo płynny chlor, filtry ceramiczne albo piaskowe, dezynfekcję słoneczną.

Jak uważa doktor David Delienne, wybór tej czy innej technik zależy w dużej mierze od sytuacji. W niektórych regionach niewskazane jest, na przykład, gotowanie wody, ponieważ grozi to wylesieniem.

Wystawianie wody na słońce, w plastikowych butelkach położonych na blasze, jest jedną z metod odkażania uznawanych przez Światową Organizację Zdrowia. Proces ten jest znany pod nazwą SODIS i aktualnie stosuje się go w takich krajach afrykańskich jak Togo, Tanzania albo Angola.

Czas niezbędny do zakończenia procesu rozciąga się w granicach co najmniej 6 godzin do 24 godzin, w przypadku zachmurzenia. Ale długość tę można skrócić do 30 minut, stwierdzają badacze z uniwersytetu Johns Hopkins. I wystarczy dodać po prostu sok cytrynowy, 30 mililitrów na 2 litry wody.

Miąższ cytryny również się sprawdza. Wystarczy nawet niewielka ilość cytryny, w powiązaniu ze słońcem, aby zredukować w sposób znaczący poziomy bakterii Escherichia coli, a także bakteriofagów MS2, podsumowują naukowcy. Natomiast, poziomy norovirusa nie zostały znacząco zredukowane, a to sprawia, że technika ta nie jest doskonała.

Potrzebne są więc dodatkowe badania pod tym kątem. Naukowcy planują również przeprowadzić doświadczenia z innymi owocami cytrusowymi, z tego względu, iż cytrynę ciężko zdobyć w niektórych regionach świata.

Komentarze do: Słońce i cytryna oczyszczą wodę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz