Szukaj

Skutki zakwaszenia organizmu

Podziel się
Komentarze0

Według statystyk, ponad 80% Europejczyków cierpi z powodu zakwaszenia organizmu. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może skutkować szeregiem różnorodnych dolegliwości, takich jak problemy skórne, zaparcia, biegunki, czy skłonność do infekcji.

Skutki zakwaszenia organizmu

Naturalne pH krwi jest lekko zasadowe i oscyluje w granicach 7,35-7,45. Nasz organizm wytwarza substancje, które mają właściwości alkalizujące lub zakwaszające. Kiedy obserwujemy wyraźną przewagę tych drugich, zaczynają się problemy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu naszej diety, opartej na kwasotwórczych produktach, czyli bogatych w fosfor, chlor i siarkę. Wśród nich wymienić należy: jajka, mięso, słodkie, gazowane napoje, kawę, alkohol, czarną herbatę, słodycze, sery oraz produkty zbożowe.

Bardzo ważne jest, by zachować zdrową proporcję między produktami zasadotwórczymi a kwasotwórczymi. Idealny stosunek ma w tym wypadku wynosić 80% do 20%. Powinniśmy unikać jedzenia wysoko przetworzonego i nie zapominać o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody do organizmu (30 ml na każdy kilogram masy ciała).

Bardzo niebezpieczne są także niektóre diety odchudzające (szczególnie niskowęglowodanowe, wysokotłuszczowe czy wysokobiałkowe). Najpopularniejszym i najprostszym sposobem badania kwasowości organizmu jest sprawdzenie przy pomocy papierka lakmusowego własnego moczu (w tym wypadku, on też wykazuje bowiem kwaśny odczyn).

Nadmiar kwasów pierwotnie odkładany jest w tkance łącznej. W ten sposób zachwiana zostaje wymiana płynów odżywczych, zmniejsza się też funkcja magazynująca i filtrująca. Do pewnego momentu organizm chroni się przed zakwaszeniem, używając do tego tzw. buforu wapniowego. Pobiera wapń z kości i zębów, produkuje zasady i samodzielnie neutralizuje kwasy. Ponieważ taki stan rzeczy nie może trwać w nieskończoność, z czasem pojawiają się choroby reumatoidalne i osteoporoza.

Objawy zakwaszenia organizmu

Wśród pierwszych objawów zakwaszenia organizmu wymienić możemy: wzdęcia, zgagę, ciemne kręgi pod oczami, niestrawność, bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, posmak goryczy lub kwasu w ustach, nudności, wypryski pojawiające się na skórze, uderzenia krwi do głowy.

Ignorowanie symptomów zakwaszenia może doprowadzić do alergii, zapalenia spojówek, grzybic, astmy, choroby wrzodowej, miażdżycy, reumatyzmu, a nawet nowotworu. Zakwaszenie może także upośledzić funkcje niektórych narządów - nerek, trzustki, wątroby, czy żołądka.

Jak sobie pomóc?

Podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, także przy zakwaszeniu organizmu niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych. Produkty zakwaszające powinny być zastąpione takimi, które działają alkalizująco, czyli są bogate w wapń, sód, potas i magnez. Należy więc swoją dietę wzbogacić w kaszę, surowe mleko i śmietanę migdały, buraki, cukinię, brokuły, szpinak, kiwi, brzoskwinie, banany, maliny, truskawki, czy rzodkiew.

Co ciekawe pH nie jest uzależnione od smaku. Mało kto wie, że cytryna, choć kwaśna, działa alkalizująco, podobnie jak inne cytrusy. Coca-cola natomiast, choć słodka, ma odczyn pH równy 2 i jest tym samym silnie zakwaszająca.

Komentarze do: Skutki zakwaszenia organizmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz