Szukaj

Skrzywienie kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwości związane ze skrzywieniem kręgosłupa dotykają bardzo szeroką grupę osób. Choroba ta zawsze prowadzi do obciążeń i przeciążeń, które powodują przedwczesne ścieranie się kręgów oraz dysków. Medycyna wyróżnia kilka odmian tej przypadłości.

Skrzywienie kręgosłupa

Skolioza

Rozpatrywana jest jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Obejmuje ona skrzywienia w płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poziomej. Objawia się widocznym przechyleniem ciała w jedną stronę, nierównymi barkami, jedną wystającą łopatką, pośladkami o nie jednakowej wysokości oraz garbem przy pochylaniu i wystającymi żebrami.

Specjaliści wyróżniają różne jej odmiany, z których najrzadziej spotykaną jest jej wrodzona postać. U pacjentów, którzy muszą się z nią zmagać pierwsze objawy występują już po urodzeniu. Jedynym sposobem leczenia okazuje się być jedynie zabieg operacyjny. Sposób operacji zależy od typu wady, wieku dziecka, wielkości deformacji kręgosłupa i klatki piersiowej.

Skolioza idiopatyczna rozwija się z przyczyn, których naukowcy jak do tej pory jeszcze nie zdefiniowali. Wiadomo jednak, że ta postać choroby dotyczy szczególnie dziewcząt i może być ona dziedziczna. Pojawia się w okresie szybkiego wzrostu dziecka, czyli mniej więcej w okresie od 10-18 roku życia.


Towarzyszy jej deformacja kręgów, żeber, klatki piersiowej oraz nawet przemieszczanie narządów jamy brzusznej. W najgorszym przypadku może dochodzić do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, w tym serca i płuc.


W łagodniejszej odmianie i odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie skoliozę idiopatyczną leczy się za pomocą gimnastyki korekcyjnej, noszenia specjalnego gorsetu. Nie da się całkowicie zapobiec chorobie , jednak można skutecznie hamować jej postęp.

Choroba Sheuermanna

Choroba Scheuermanna, nazywana również jałową martwicą kręgosłupa lub młodzieńczą kifozą. Powoduje ona deformację kręgów przede wszystkim w obrębie kręgosłupa piersiowego a jej znakiem szczególnym jest charakterystyczne zaokrąglenie pleców i kompensacyjne wygięcie odcinka lędźwiowego. 

Powodowana jest głównie przez czynniki genetyczne, które powodują skłonności do zaburzenia kostnienia kręgów. W wyniku tego, że ich reakcja okazuje się zbyt późna ciężar ciała powoduje deformację. Ta i inne nieprawidłowości wynikające z choroby Sheuermanna powodują trwałe zaokrąglenie pleców.

Podobnie jak w przypadku skoliozy, tak i tu niezwykle ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że deformacji i zmian, jakie zaszły w organizmie człowieka przed rozpoznaniem choroby nie da się już cofnąć! W profilaktyce stosuje się głównie specjalistyczne ćwiczenia, których prawidłowe wykonywanie (najlepiej pod okiem specjalisty) daje mu możliwość zachowania prawie nieograniczonej ruchomości kręgosłupa.

Chcąc ustrzec się przed tego typu problemami, należy w swoim codziennym życiu pamiętać o zachowywaniu prawidłowej postawy. A w przypadku zdiagnozowania choroby – o odpowiednich ćwiczeniach i regularnych wizytach u lekarza.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Skrzywienie kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz