Szukaj

Stwardnienie rozsiane zapisane w genach?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, że 30% przypadków wystąpienia stwardnienia rozsianego (MS) może być spowodowane przez 475 806 wariantów genetycznych w naszych genomach. GWAS (Genome-wide Association Studies) prześwietliło owe warianty, poszukując genetycznych źródeł choroby.Corey Watson - świeżo obroniony doktor biologii na Simon Fraser University wraz z Felixem Bredenem oraz trzema naukowcami z Wielkiej Brytanii opublikował artykuł zawierający wyniki ich badań. Ukazał się on w wersji online Scientific Reports, który jest uzupełnieniem do czasopisma Nature.

Jako choroba zapalna centralnego układu nerwowego, MS jest najczęściej występującym zaburzeniem neurologicznym występującym u młodych ludzi. Najwięcej przypadków wystąpienia tej choroby odnotowano w Kanadzie.

MHC koduje białka, które ułatwiają komunikację między niektórymi komórkami układu odpornościowego. Poza MHC wartość podatności genetycznej nie może zostać obniżona, ponieważ obecne badania nie pozwalają na przejrzenie wszystkich wariantów występujących w naszym genomie.

- Znaczna część odpowiedzialności jest nie do zbadania, ponieważ współczesne metody badawcze nie pozwalają nam w pełni prześwietlić genomu w kontekście wystąpienia ryzyka zachorowania na MS bądź inne choroby - powiedział Watson.

Naukowcy wierzą, że jedyne miejsce w którym można poszukiwać przyczyn MS może być w genach, które bardzo rzadko występują wśród ludzi.

- Istota rzadko występujących wariantów genetycznych i ich związku z MS została wyjaśniona w dwóch poprzednich badaniach - dodał Watson.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane zapisane w genach?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz