Szukaj

Skany mózgu nie kłamią o wieku człowieka

Podziel się
Komentarze0

Nierzadko zdarza się, że ludzie podają się za dużo starszych lub młodszych niż są w istocie i na takich też wyglądają, jednak naukowcy odkryli, że zaawansowane skany mózgu mogą zdradzić nam, ile naprawdę dany człowiek ma lat. Raport Browna i współpracowników, Neuroanatomiczna ocena dojrzałości biologicznej, opublikowany 16 sierpnia w Current Biology, dobitnie wykazuje, że badań neuroobrazowych nie sposób oszukać i dlatego też mogą być one wykorzystywane do predykcji dokładnego wieku osobniczego.Niesie to ze sobą wiele głębokich implikacji zarówno dla neuronauki jak i medycyny.

"Udało nam się odkryć coś w rodzaju 'rozwojowego zegara' struktur mózgowych, biologicznej sygnatury dojrzewania, która stosunkowo dobrze uchwytuje uniwersalne różnice wiekowe, nie będąc przy tym podatną na indywidualne zmiany osobnicze.” - mówi Timothy Brown z wydziału medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Razem z Andersem Dale'm i Terrym Jerniganem z UCSD oraz naukowcami z dziewięciu innych uczelni przebadali metodą rezonansu magnetycznego (MRI) łącznie 885 osób w wieku od 3 do 20 lat.

Skany z badań posłużyły do identyfikacji 231 biomarkerów anatomicznych mózgu, które brane pod uwagę razem, określają indywidualny wiek człowieka z ponad 92% skutecznością. Większa akuratnością nie może się poszczycić żaden inny znany obecnie wskaźnik.


Kluczem do sukcesu było uwzględnienie biomarkerów nie pojedynczo, jak do tej pory próbowano, a w całym zestawie.

„To, że znaleźliśmy cały zestaw wskaźników mózgowych, które tak precyzyjnie określają chronologiczny wiek człowieka, oznacza, że rozwój mózgu lub przynajmniej niektóre jego aspekty są dużo bardziej kontrolowane niż sądziliśmy dotychczas.” - twierdzi Brown. „Regularność rozwojowej metryki dzieci prawidłowo rozwiniętych sugeruje, że nasz zestaw może również służyć do wykrywania odchyleń w rozwoju.”

Naukowcy są bardzo podekscytowani dalszymi badaniami w tym zakresie i możliwościami jego wykorzystania w klinikach.

Niemniej, nie wiadomo jeszcze jak powiązać anatomiczne zmiany w mózgu z ludzkim zachowaniem, które, jak powszechnie wiadomo, również połączone jest z rozwojem, jednak niekoniecznie odzwierciedla je nasz wiek metrykalny.

Sam Brown przyznaje, że budowa i fizjologia oddziałujących na siebie systemów nerwowych, którą zbadać można poprzez skany MRI, musi przekładać się na zmiany jakie obserwujemy w psychologicznym rozwoju człowieka.

Naukowcy nadal próbują dojść do tego w jaki dokładnie sposób to zachodzi.

Komentarze do: Skany mózgu nie kłamią o wieku człowieka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz