Szukaj

Senior na wakacjach

Podziel się
Komentarze0

Dla większości z nas wakacje dobiegły końca. Na urlopy poza sezonem chętnie decydują się jednak seniorzy – zachęceni mniejszą liczbą turystów i niższymi kosztami pobytu. Coraz częściej na miejsce wypoczynku polscy emeryci wybierają ciepłe kraje, w których mogą liczyć na słoneczne chwile i korzystanie z wielu atrakcji – w tym również kulinarnych.

Senior na wakacjach

Ciepłe Kraje kuszą słoneczną pogodą i oryginalną kuchnią, często inną, niż nasza rodzima. Różne słodkości, tradycyjne potrawy, regionalne wina – aż szkoda nie spróbować wszystkiego. Może okazać się to zgubne w skutkach dla urlopujących seniorów.

Wraz z wiekiem maleje zawartość wody w ustroju, rośnie zawartość tkanki tłuszczowej, zmniejsza się wydzielanie soków trawiennych i perystaltyka żołądka. Wszytko to powoduje wiele dolegliwości pokarmowych. Ich pierwszym objawem mogą być np. zaparcia, zgaga, niestrawność. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety – tym bardziej na wyjazdach, na których często zmieniamy sposób odżywiania.

Dieta osoby starszej, ograniczająca problemy gastryczne, musi być lekkostrawna. Seniorzy powinni zastąpić potrawy smażone, np. gotowanymi na parze, duszonymi bez obsmażania, pieczonymi bez dodatku tłuszczu w folii lub pergaminie. Wystrzegać się powinni kofeiny. Zawarta w napojach (m.in. w kawie, herbacie, napojach orzeźwiających), wpływa stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych, przez co podrażnia błonę śluzową żołądka.


Niebezpieczna jest również nadmierna konsumpcja alkoholu, gdyż prowadzi do obniżenia napięcia zwieracza dolnego przełyku, zwłaszcza w połączeniu z obfitym posiłkiem. W żywieniu dietetycznym najczęściej zalecanym napojem jest woda, zwłaszcza niegazowana. Najlepiej nawadnia organizm, zwłaszcza jeśli spożywana jest powoli, małymi łykami. Rekomenduje się picie około 1,5 litra napojów dziennie. Podczas wyjazdów osoby starsze powinny podchodzić ostrożnie do warzyw i owoców, zwłaszcza tych cytrusowych, których pod dostatkiem jest w egzotycznym klimacie. Zakwaszają one środowisko żołądka, wywołując zgagę.

Dieta seniorów powinna opierać się na zasadach prawidłowego żywienia. Ze względu jednak na postępujące wraz z wiekiem zmiany, w walce z dolegliwościami „żołądkowymi”, niekiedy konieczne jest wsparcie farmakologiczne. Lekiem dostępnym w aptekach bez recepty, działającym szybko – już po 3 minutach od spożycia1 – jest Gaviscon, zawierający alginian sodu. Nie zaburza procesów trawiennych, dostępny jest w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach.

Komentarze do: Senior na wakacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz