Szukaj

Seks i kawa mogą zwiększać ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu

Podziel się
Komentarze0

Wyniki nowych badań sugerują, że jeśli masz tętniaka mózgu, picie kawy, uprawianie seksu lub nawet zezłoszczenie się może zwiększyć ryzyko jego pęknięcia.


Choć ryzyko jest bardzo małe, osoby z tętniakiem powinny być ostrożne - powiedziała dr Sahil Parikh, adiunkt medycyny na University Hospitals Case Medical Center w Cleveland.

- Dla pacjentów z tętniakami wskazane byłoby, aby unikali tego rodzaju czynności - powiedziała Parikh po zapoznaniu się z wynikami badań.

Tętniaki występują wtedy, gdy ścianki tętnicy osłabiają się i wybrzuszają na zewnątrz. Mogą one wystąpić w dowolnym miejscu ciała, jednak są szczególnie niebezpieczne w mózgu, gdzie mogą powodować krwawienie (udar), jeśli pękną.

W trakcie badania, którego wyniki opublikowano 5 maja w czasopiśmie Stroke, naukowcy przepytali 250 pacjentów po pęknięciu tętniaka mózgu o 30 możliwych czynników ryzyka przed krwotokiem.

Badacze stwierdzili, że przestraszenie się czegoś zwiększa ryzyko pęknięcia tętniaka w najwyższym stopniu - aż 23-krotnie. Gniew natomiast, zwiększa ryzyko 6 razy. Inne czynniki zwiększające ryzyko to m.in.: kawa (2-krotnie), cola (3-krotnie), nadmierne napięcie przy defekacji (7-krotnie), stosunek płciowy (11-krotnie), smarkanie oraz intensywna aktywność fizyczna (w obydwu przypadkach dwukrotnie).


Według dr Monique H.M. Vlak, głównej autorki badań, przyczyną tego zdaje się być najwyraźniej wyższe ciśnienie krwi, gdyż wszystkie wymienione czynności je zwiększają.

Vlak dodała, że tętniaka mózgu ma około 2 procent populacji. Często bywają one nieszkodliwe lub bezobjawowe.

- Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ prawdopodobieństwo jest niezwykle małe - powiedziała Parikh. - Pacjentów należy zachęcać, aby nie martwili się zbytnio i skonsultowali się z lekarzem, jeżeli uważają, że są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka.

Obecność tętniaka objawia się rzadko i mało kiedy sprawia problemy. - Uważamy, że większość tętniaków nigdy nie pęka - powiedziała Vlak, neurolog z holenderskiego Uniwersyteckiego Centrum Medycznegow Utrechcie.

- Większość tętniaków wykrywa się przypadkowo, gdyż rzadko zdarza się, by przed pęknięciem dawały jakieś objawy - dodała. - Jeśli jednak widoczne i odczuwalne są objawy, najczęściej jest do podwójne widzenie lub bardzo silny ból głowy -  jest to niewielki "wylew ostrzegawczy".

Vlak podkreśla, że osoby ze zdiagnozowanym tętniakiem powinny unikać kawy, a w przypadku zaparcia powinny stosować środki przeczyszczające.

Zdaniem Vlak, w przypadku ćwiczeń ich pozytywny wpływ na organizm przewyższa potencjalne ryzyko wśród pacjentów, więc niekoniecznie najlepszym pomysłem jest rezygnowanie z nich.

Komentarze do: Seks i kawa mogą zwiększać ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz