Szukaj

Rzeżucha nie rośnie w pobliżu routerów Wi-Fi

Podziel się
Komentarze1

Nie jest trudno zrozumieć urok stosowania Wi-Fi. Ta rewolucyjna technologia, która jest dostępna na rynku od 1999 roku, eliminuje okablowania dla komputerów, zmniejsza opłaty korzystania z komórek i pozwala na łączenie się z Internetem z dowolnego miejsca za pomocą sygnału.

Pomimo tych wszystkich korzyści, badania wykazały, że w dalszym ciągu promieniowanie wytwarzane przez routery negatywnie wpływają na stan zdrowia. Istotnie, brytyjski aktywista opublikował niedawno na swoje stronie Stop Smart Meters listę 34 prac naukowych przedstawiających, niekorzystne skutki biologiczne wystawienia na działanie Wi-Fi, w tym badania dotyczące migreny, zmniejszenia liczby plemników i stresu oksydacyjnego.

Najnowsze badania niebezpieczeństw stosowania Wi-Fi, choć pochodzą z zaskakująco skromnego źródła: eksperymentu naukowego piątki uczennic z dziewiątej klasy w Danii, ujawniają, że promieniowanie bezprzewodowe jest równie niebezpieczne dla roślin.

Niezaprzeczalne wyniki

Eksperyment rozpoczął się, kiedy pięć uczennic miało trudności z koncentracją w szkole, po spaniu poprzedniej nocy w pobliżu telefonów komórkowych. Zaintrygowane tym zjawiskiem, uczennice starały się zbadać wpływ promieniowania telefonu na ludzi. Niestety, ich szkoła uniemożliwiła im prowadzenie tego eksperymentu ze względu na brak środków, więc dziewczęta postanowiły przetestować skutki promieniowania Wi-Fi (porównywalne siłą do promieniowania telefonu komórkowego) na rośliny.

Dziewczyny umieściły sześć tac nasion Lepidium sativum (ogrodowej rzeżuchy uprawianej w całej Europie) w pokoju bez promieniowania oraz równą ilość nasion w pokoju obok dwóch routerów Wi-Fi. W ciągu 12 dni, obserwowały, mierzyły, ważyły i fotografowały rezultaty. Jeszcze przed nastąpieniem 12. dnia, końcowe wyniki były oczywiste: Z nasion rzeżuchy umieszczonych blisko routerów albo nic nie urosło albo rośliny były całkowicie zwiędłe, podczas gdy z nasion umieszczonych w pomieszczeniu wolnym od promieniowania wyrosły zdrowe rośliny.

Eksperyment pięciu uczennic zdobył najwyższą nagrodę w regionalnym konkursie naukowym. Ponadto, według nauczyciela z ich szkoły, Kim Horsevad, profesor neurobiologii w Instytucie Karolinska w Szwecji był pod wielkim wrażeniem doświadczenia i jest zainteresowany powtórzeniem go w kontrolowanym naukowym środowisku.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Rzeżucha nie rośnie w pobliżu routerów Wi-Fi (1)

Kwark
Kwark 17-12-2013 23:16

Moc Wi-Fi a zasięg telefonu komórkowego

1

W artykule jest mowa jakoby Wi-Fi posiadało moc sygnału analogiczną do tel. kom. a to nie prawda. Urządzenia te pracują najczęściej na tej samej częstotliwości 2,45 GHz ale moce sygnału różnią się znacznie np. moc rutera... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze