Szukaj

Nieregularne miesiączki

Podziel się
Komentarze0

Nieregularne miesiączki są problemem, który dotyka wielu kobiet. Zaburzenie to polega na pojawianiu się krwawień w różnych odstępach czasowych i wcale nie musi wskazywać na chorobę, lecz nie powinno się go bagatelizować

Nieregularne miesiączki

Są czymś zupełnie naturalnym u dziewczynek w okresie dojrzewania, a także u kobiet przed pojawieniem się menopauzy, czyli na początku i na końcu okresu rozrodczego. W niektórych przypadkach mogą być spowodowane poważnymi zaburzeniami w organizmie i konieczne będzie ich leczenie, dlatego nieunikniona może okazać się wizyta u specjalisty.

Objawy nieregularnych miesiączek

Wiele kobiet myśli, że prawidłowy cykl powinien trwać 28 dni. Jednak za niezaburzone uznaje się miesiączki pojawiające się w odstępie od 21 do 35 dni. Wszelkie dłuższe lub krótsze cykle menstruacyjne uważa się za nieregularne. Jeśli jednak wahają się w granicach od 20 do 45 dni, ale trwają tyle samo, to można uznać je za regularne. Nieregularnym miesiączkom może towarzyszyć zbyt obfite krwawienie lub zbyt skąpe krwawienie.

Zbyt obfita miesiączka

Występuje, gdy kobieta w trakcie jednej doby zużywa więcej niż 10 podpasek. Obfite krwawienia mogą prowadzić do anemii, dlatego zawsze należy skonsultować je z lekarzem.

Zbyt skąpa miesiączka

Jest wówczas, kiedy kobieta potrzebuje 2 podpasek na dobę, a krwawienie trwa do 48 godzin. Bardzo skąpe miesiączki zazwyczaj są wynikiem poważnych zaburzeń hormonalnych lub chorób, dlatego wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Nieregularności w cyklu miesiączkowym mogą pojawić się u każdej kobiety, w różnych okresach życia. Najczęstszą ich przyczyną są zaburzenia hormonalne np. nadmierna ilość prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową lub niedobór ciałka żółtego. Na nieregularne miesiączki mają też wpływ choroby tarczycy, zespół Turnera i inne. U ponad jednej dziesiątej młodych kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowania mogą być spowodowane chorobą policystycznych jajników. Polega ona na tworzeniu się na jajnikach pęcherzyków, które wypełnione są płynem. Często zaburzenia cyklu pojawiają się po ciężkich urazach i w wyniku przebytych operacji. Zdarza się także, że mogą być wynikiem niepłodności kobiety.

Niezwykle często rozregulowanie cyklu miesiączkowego może być spowodowane sytuacjami zewnętrznymi. Warto zdać sobie z tego sprawę, zanim zaczniemy martwić się o własne zdrowie. Czynniki takie jak stres lub uprawianie sportu wielokrotnie wpływają na cykl miesiączkowy. Kolejną przyczyną może być każda zmiana klimatu, czy też zażywanie niektórych leków. Warto wiedzieć, że odchudzanie też może być powodem nieregularnych miesiączek.

Do przyczyn zaburzeń miesiączkowania należą również czynniki emocjonalne i psychiczne, takie jak przewlekły stres, wstrząsy psychiczne, przeżycia emocjonalne oraz depresja. Przebyta chemioterapia lub stosowanie mini pigułki antykoncepcyjnej także mogą rozregulować cykl.

Leczenie nieregularnych miesiączek

Zaburzenia miesiączkowania nie w każdym przypadku wymagają leczenia. Przez okres pierwszych trzech lat miesiączkowania, jeśli nieregularność nie wpływa na niedokrwistość organizmu, wystarczy je obserwować. Po upływie tego okresu konieczne jest ustalenie przyczyny nieregularnych cykli. W tym celu należy udać się do specjalisty, który dokona niezbędnej diagnostyki i przeprowadzi szereg badań takich jak USG, kolposkopia, histeroskopia czy tez biopsja błony śluzowej macicy.

Przeważnie na początku badany jest poziom hormonów, których regulacja jest najczęstszym sposobem leczenia nieregularnych miesiączek. Tabletki hormonalne przyjmuje się doustnie i zazwyczaj zawierają one niewielkie ilości hormonów.

W niektórych przypadkach, gdy zmiany w cyklach miesiączkowych nie są duże i bardzo uciążliwe, można spróbować uporać się z nimi metodami domowymi, czyli ziołami lub lekami homeopatycznymi. Odpowiednia dieta bogata w produkty z soi też może się sprawdzić. Substancje potrzebne organizmowi zawarte są również w gruszkach, jabłkach, płatkach owsianych i czerwonym winie.

Niespodziewane, częste lub obfite krwawienia są uciążliwą przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. Choć nie zawsze oznaczają chorobę, warto dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Niezbędna może okazać się wizyta u lekarza. Specjalista postawi diagnozę i z pewnością nie zadecyduje o leczeniu, jeśli nie będzie to konieczne. Gdy jednak okaże się, że zaburzenia są oznaką poważnej choroby, nieuniknione będzie podjęcie leczenia.

Autor: Barbara Rozmus

Komentarze do: Nieregularne miesiączki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz