Szukaj

Rzadkie cechy mózgu Einsteina mogą wyjaśnić jego nadzwyczajne i poznawcze zdolności

Podziel się
Komentarze0

Fragmenty mózgu Alberta Einsteina okazały się być całkiem inne niż w mózgach większości ludzi i mogą być związane z jego nadzwyczajnymi poznawczymi zdolnościami, według nowego badania przeprowadzonego przez Deana Falka, antropologa z Florida State University.Falk, wraz z kolegami Frederickiem E. Lepore z Robert Wood Johnson Medical School, i z Adrianne Noe, dyrektorem National Museum of Health and Medicine, po raz pierwszy opisuje całą korę mózgową Einsteina na podstawie 14 zbadanych niedawno odkrytych fotografii. Badacze porównali jego mózg do 85 "normalnych" mózgów ludzkich i w świetle obecnych badań zinterpretowali jego niezwykłe cechy.

"Mimo że całkowita wielkość i asymetryczny kształt mózgu Einsteina były normalne, to przedczołowy, somatosensoryczny pierwotny silnik, czyli kora ciemieniowa, skroniowa i potyliczna były niezwykłe" - mówi Falk. "To mogło zapewnić neurologiczne podstawy niektórym z jego wzrokowo-przestrzennych i matematycznych zdolności".


Badanie: "The Cerebral Cortex of Albert Einstein: A Description and Preliminary Analysis of Unpublished Photographs" zostało opublikowane 16 listopada w magazynie "Brain".

Po śmierci Einsteina w 1955 r. usunięto mu mózg i sfotografowano pod wieloma kątami za pozwoleniem jego rodziny. Ponadto utworzono 240 bloków, z których przygotowano histologiczne slajdy. Niestety, większość zdjęć, bloków i sjadów była niedostępna do wglądu przez ponad 55 lat.

14 fotografii, używanych obecnie przez badaczy, jest przechowywanych przez the National Museum of Health and Medicine.

Opublikowana została także "mapa drogowa" mózgu Einsteina, sporządzona w 1955 r. przez dr Thomasa Harveya, w celu zobrazowania przekroju przez mózg naukowca.

Komentarze do: Rzadkie cechy mózgu Einsteina mogą wyjaśnić jego nadzwyczajne i poznawcze zdolności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz